Limonda verim düştü fiyat arttı

Limonda verim düştü fiyat arttı

Türkiye'nin limon üretiminin büyük bölümünün yapıldığı Mersin'in Erdemli ilçesinde bu yıl rekolte azaldı, fiyatlar yükseldi.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin limon üretiminin yüzde 65'inin Erdemli'de gerçekleştirildiğini söyledi.

Erdemli'de geçen yıl 87 bin dekarda 450 bin ton limon üretimi yapıldığını ifade eden Şahin, bu yıl yüzde 30 azalışla 350 bin ton rekolte beklediklerini dile getirdi.

Limonda bir yılın "var" bir yılın "yok" yılı olduğunu belirten Şahin, bu sene rekoltedeki düşüşün fiyatların artmasına yol açtığını, bunun da üreticiyi memnun ettiğini bildirdi.

Şahin, ilçede yaklaşık 5 aydır süren limon hasadında sona yaklaşıldığını, ihracata ve iç piyasaya giden limonların dışında kalan ürünün yaz aylarında satışa sunulmak üzere soğuk hava depolarında saklandığını ifade etti.

Limon dalında 3 liradan alıcı buluyor

Limonun, Erdemli ekonomisi için can damarı olduğunu dile getiren Şahin, şöyle dedi:

"Erdemli ilçemizin ekonomisi limon ve domates üretimine bağlı. Özellikle limon değerinde satıldığında hem üreticinin yüzü gülüyor hem de ilçe ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Geçen yıl 87 bin dekarda 450 bin ton limon üretildi. Bu yıl yüzde 30 düşüşle yine 87 bin dekarda 350 bin ton limon üretimi bekleniyor. Rekolte düşerken limonun fiyatındaki iyileşme üreticimizin yüzünü güldürdü. Şu anda limon dalında 3 liradan alıcı buluyor."

"Limon altın çağını yaşıyor"

Limon üreticisi Veli Coşkun da bu yıl fiyatın artmasıyla emeklerinin karşılığını almaya başladıklarını söyledi.

Yakın zamanda limon fiyatlarının daha da artmasının beklendiğini belirten Coşkun, "Limon fiyatlarının yükselişe geçmesi biz çiftçileri sevindiriyor. Limon adeta altın çağını yaşıyor." dedi.

Üreticilerden Atilla Yılmaz da verimdeki düşüşe rağmen limon fiyatlarının üreticinin istediği gibi geliştiğini kaydetti.

Limon hasadının sonlarına yaklaşılmasına rağmen halen dalında bekleyen ürünlerin olduğunu söyleyen Yılmaz, "Normalde dalında bekleyen limon para etmez ancak bu yıl limon fiyatları 4 liraya kadar çıktı. Limonun para etmesi üreticinin yüzünün gülmesi demek." diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.