Limon kabuğunun bilinmeyen 10 şifası

Limon kabuğunun bilinmeyen 10 şifası

Kainat eczanesindeki hiç bir nimet boşuna yaratılmamış. İşte Cenab-ı Hakk'ın limon kabuğunda yerleştirdiği şifalar

A+A-

Limon kabuğunun besin değerleri ve faydaları hakkında genelde yeterince bilgimiz yoktur. Dolayısıyla limonun kabuğunu atmadan önce bir kez daha düşünmeniz lazım çünkü içerisinde beklenmedik faydalar mevcut.

Kemik Sağlığına iyi gelir

Limon kabuğu kemik sağlığına iyi gelir çünkü içerisinde bol miktarda kalsiyum ve C vitamini bulunur, bu da kemiklerin iyileşmesini ve korunmasını sağlar. Ayrıca osteoporoz, römatoid artrit ve inflamatuvar poliartrite de engel olur.

Oksidatif Stresi Geçirir

Limon kabukları oksidatif stresi azaltırlar. Zira içerisinde bol miktarda bio-flavonoidler bulunur, bu maddeler de vücuttaki oksidatif stresi atmak için güzel birer araçtırlar.

Toksinleri Yok Eder

Vücudumuzdaki biriken toksinler sadece bizi zayıflatmazlar, aynı zamanda bizi sert içeceklere ve zararlı besinlere bağımlı kılarlar. Limon kabuğundaki bileşenler ise bu toksik faktörlerin ortadan kaldırılmasını sağlarlar.

limon.png

Kanserle Savaşır

İnsanlar bunu pek bilmezler ancak limon kabukları kanserin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadırlar. Salvestrol Q40 ve limoneneye sahip olan limon kabuğu, vücuttaki kanserli hücreler ile savaşa yardımcı olur.

Kolesterolü Azaltır

Bu bileşenler vücuttaki kolesterolü de kontrol altına alırlar ve kalp sağlığına iyi gelirler.

Kalp Problemlerini Önler

Limon kabuğundaki potasyum, kan basıncının doğru düzeyde tutulmasını sağlar. Buna ek olarak kalp hastalıkları, kalp krizi ve diyabete karşı da koruma sağlar.

limon-kabugu-(1).jpg

Ağız Sağlığını ve Hijyenini Korur

Limon kabuğu ağız sağlığı için de önemlidir çünkü C vitamini eksikliği diş eti problemleri ve çürüklere sebep olur. Limon kabuğunda vitaminin eksikliğini telafi eden sitrik asit bulunur ve bu da diş ve diş eti problemlerinin önlenmesine yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Limon kabuğunda bulunan pektin, vücudun kilo vermesine yardımcı olur.

Cilt Problemleri İle Savaşır

Limon kabuğu kırışıklar, akne, pigmentasyon ve siyah noktalar gibi cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Serbest radikaller bu süreçte büyük rol oynarlar ve kabuktaki antioksidanlar bu radikaller ile savaşarak cilde detoks etkisi yaparlar.

Sağlığa Diğer Faydaları

Karaciğeri temizleme, kılcal damarları güçlendirme, kulak enfeksiyonlarını tedavi etme, kan dolaşımını iyileştirme, kas kasılmalarını azaltma ve inmeleri engelleme gibi pek çok diğer sağlığa faydası da mevcuttur.

fft99_mf9896858.jpeg

Limon Kabuğu Nasıl Yenir?

Limon kabuğunu öncelikle donana kadar buzlukta tutun ve sonra onları ezin. Ortaya çıkan bu kırıntıları salatanıza ekleyebilir, çaya koyabilir veya biraz şeker koyduktan sonra doğrudan tüketebilirsiniz. Bu sayede hem lezzetinden hem de sağlığa faydalarından yararlanabilirsiniz.

Limon Kabuğunun Besin Değerleri

Limon kabuğunun 100 gramında 134 mg kalsiyum ve 160 mg potasyum bulunmaktadır. Ayrıca 129 mg C vitamini ile 10.6 gram lif de işin cabası. (Melisa Darmar)

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.