1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kuşların sürü halinde uçmalarındaki sır
Kuşların sürü halinde uçmalarındaki sır

Kuşların sürü halinde uçmalarındaki sır

Yavuz, kuşların enerji tasarrufu yapmak için sürü halinde uçtuklarını söyledi

A+A-

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji Araştırma Merkezi Görevlisi Yrd.Doç.Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, kuşların enerji tasarrufu yapmak için sürü halinde uçtuklarını söyledi.

Büyük kuşların küçük kuşlara göre daha fazla enerji tasarruf yaptığını dile getiren Yrd.Doç.Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, "Sürü halinde uçan kuşlar bireysel hallerinden daha yavaş uçmaktadır. Kuşların birbirine yakınlığı arttıkça tasarruf edilen enerji miktarı da artmaktadır. Sürünün eni derinliğinden fazla olduğu zaman enerji tasarrufu daha fazladır. Sürünün yoğunluğu arttıkça, yani bireyler arası yakınlık arttıkça da enerji kazancı artmaktadır. Genel olarak küçük kuşlar, büyük kuşların oluşturduğu sürülere katılarak daha fazla enerji tasarruf ederler. Kuş türleri belli formasyonlar oluşturarak göç etmektedir. Belli formasyonlar oluşturarak göç eden sürülerde tasarruf edilen enerji miktarı her zaman eşit değildir. V şeklinde uçuşta, en öndeki kuş, en az enerji tasarruf ederken ters U şeklinde uçanlarda tasarruf edilen enerji miktarı bütün kuşlarda neredeyse eşit düzeydedir. Kuşlar arasındaki eşitsizlik türlerin sürüde yer değiştirmesi ile telafi edilmektedir" diye konuştu. (Yeni Şafak)

RİSALE-İ NURDAN:

Emir ve izn-i İlâhî ve havl ve kuvvet-i Rabbâniye ile, umum hayvanatın, melâikeden bir çobanı, bir nâzırı olduğu gibi, kuş taifesinin de bir çobanı var. Onlar bilmese de, emr-i İlâhî ile ve ilham-ı Rabbânî ile, çobanları onları sevk eder. O sevk-i fıtrî ise, kuşlara gelen ilhama dayanır. Kuşlar, ilhama mazhardırlar ki, yaşı bir günlük bir arı yavrusu, havada, bir gün mesafede gider, o ilham-ı fıtrî ile, o sevk-i Rabbânî ile yolunu şaşırmadan dönüp, gelip yuvasına girer. (Emirdağ Lâhikası-1)

 

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.