Kur'an meali yarışmasına 100 bin başvuru

Kur'an meali yarışmasına 100 bin başvuru

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ile KAB Platformu'nun, düzenlediği 'Kuran-ı Kerim Meali Bilgi Yarışması'na bu yıl 250 bin kişinin katılması hedefleniyor. Yarışmaya şimdiden 100 bin kişinin başvurduğu belirtildi.

A+A-

Oktay mehmet'in haberi:

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ve Kuran'ın Anlamıyla Buluşmak (KAB) Platformuyla birlikte Türkiye genelinde 'Kuran-ı Kerim Meali Bilgi Yarışması' düzenliyor. Yarışmaya katılmak, isteyenler 31 Ocak tarihine kadar ufkayolculuk. com adresinden başvurularını yapabilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı'nın onay verdiği yarışmada, Kur'an ayetlerinin anlamı üzerinde yoğunlaşılacak. Geçen yıl İlmihal Yarışması ile ilki düzenlenen ve 87 bin kişinin katıldığı yarışmaya, bu yıl ilk defa online olarak yurtdışından ve cezaevlerinden de yarışmacılar katılabilecek.

KUR'ANI ANLAYARAK OKUMAK

Yarışmanın amacı, Kur'an-ı Kerim'in hayatımızın her anında bize en önemli rehber olduğunu göstermek ve Kuran-ı Kerim'i anlayarak okuma konusunda farkındalık oluşturmak. Yarışmacılar, Kur'an'ın belirlenmiş surelerinden sorumlu olacak olup, yarışma sınavı 9 Mart Pazar Günü saat 10: 00' da, il ve ilçelerdeki devlet okullarında, test şeklindeki sınavla gerçekleştirilecek.

250 BİN BAŞVURU BEKLENİYOR

81 ilde ve 300 ilçede düzenlenecek Kur'an-ı Kerim Meali Bilgi Yarışmasına bu yıl 250 bin kişinin katılması hedefleniyor. Yarışma yurt içi ve yurt dışından da yoğun ilgi görüyor. Bugüne kadar yarışmaya katılmak için 100 bin kişinin başvuruda bulunduğu ifade edildi. Yarışmada dereceye girenlere, Türkiye geneli ve İl ödülleri olmak üzere, binlerce ödül verilecek. Yarışma, ortaokul, lise, üniversite öğrencileri, yetişkinler ve din görevlileri olmak üzere 5 ana kategoride yapılacak. Her katılımcı sadece kendi sonucunu görebilecek. Sonuçların açıklanması ve ödül takdimi, her ilde yapılacak ödül törenlerinde, merkezi ödüller ise İstanbul'da yapılacak büyük bir organizasyonla açıklanıp takdim edilecek.

Okuduklarımızı anlamıyoruz

Yarışma öncesi yapılan bir çalışma ile toplumun yüzde 94'ünün evinde Kur'an-ı Kerim bulunmasına ve yüzde 78'inin Arapça olarak okunmasına rağmen, Türkçe anlamını okuyan kişilerin yüzde 5'i geçmediği ortaya çıktı. Namaz kılanların Fatiha'yı okuduğu ancak anlamını bilenlerin de 100 kişiden 5 kişi olduğu saptandı. Yarışma ile Allah'ın kutsal mektubu olan Kur'an-ı Kerim'i okumak, anlamak ve yaşamak gerektiğini, ayrıca her yaştan insanın rahatlıkla okuyup anlayacağı ve mesajlarının gayet açık olduğunu göstermek isteniyor.

yeni şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.