1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Kur'an için en titiz denetim
Kur'an için en titiz denetim

Kur'an için en titiz denetim

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur’an’ı Kerimlerin hatasız bir şekilde basılması için en titiz çalışmayı yürütüyor

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu, Türkiye’de basılan Kur’an’ı Kerim’in hatasız ve eksiksiz bir şekilde basımının sağlanması için çalışıyor.

HATALAR KIRMIZI KALEMLE ÇİZİLİYOR

Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurul Başkanı Osman Şahin, incelenmek üzere kurula gelen Kur’an-ı Kerimlerin hangi aşamalarda nasıl incelendiğini anlattı.

8 kişiden oluşan kurulun yayımcılar tarafından incelemeye gönderilen Mushafları en ince detayına kadar incelediğini dile getiren Şahin, “Kurul üyeleri , Mushafları satırından, harekesini kadar inceler. Harekenin harfin üzerinde olup olmadığına, noktasından ayet sonu işaretine, harfin güzel olup olmadığına varıncaya kadar titiz bir çalışma yürütülür. Hataları ise kırmızı kalemle çizer. Daha sonra basımı için onay verir. Bizim amacımız vatandaşların Kur’an-ı Kerim'i yanlış okumaması” dedi.

YÜZDE 50’Sİ İNCELENMİYOR

Türkiye’de basılan Mushafların yüzde 50’sinin incelenmek üzere kurula geldiğini yarısının ise gelmediğini söyleyen Şahin, “Bunun nedenlerinden birincisi denetimi önemsemiyorlar. İkincisi dışarıda daha hızlı bir şekilde inceletiyor, fakat onlar dikkatli bir şekilde inceleyemediği için yine hata kalıyor. Bir diğer nedeni de kanun bize 1-3 ay arasında inceleme süresi tanıyor. Yayımcılar uzun sürüyor diye şikâyetçi” diye konuştu.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.