‘Kombiyi kapatmak yerine böyle istifade etmek daha tasarruflu’

‘Kombiyi kapatmak yerine böyle istifade etmek daha tasarruflu’

Isıtma ve soğutma ürünleri sektörünün önde gelen şirketlerinden Ferroli, kış aylarında kombiyi kapatmak yerine düşük seviyelerde kullanmanın daha tasarruflu olacağını belirtti.

A+A-

Şirket kombilerin ideal ısı miktarını da 80 ila 55 derece olarak ilan etti.

Ferroli, kombi kullanımı ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Enerji ürünlerini bilinçli kullanarak faturalarda tasarruf mümkün. Kombiler bağımsız ısınma konforu sunar. Bu nedenle de kombi kullanıcısı dilediği müddet dilediği kadar ısınabilir. Merkezi ısınma sistemleri ise 3-4 daireden fazla olan konutlarda yakıt ekonomisi adına kombilerden daha iyidir. Ancak kombide bağımsız ısınma konforu merkezi sistemlerde yakalanamamaktadır.

Tasarruf adına yapılacak eylemler bellidir. Bir defa binanın dış hacminin soğumaması için geceleri en düşük seviyede ortamı ısıtmak yeterlidir. Kombinizi geceleri düşük bir derecede çalıştırmazsanız kullanım saatlerinde kombiyi çalıştırdığımızda bina blokunun ısınması oldukça zaman alır ve enerji tüketimi büyük oranda artar. Bundan dolayı da kombiyi kapatmadan düşük seviyelerde kullanmak daha sağlıklıdır. Kombilerin 24 saat açık tutulmasında bir sakınca yoktur. Kombi sürekli açık tutulduğu halde ortam ısınmıyorsa birçok sebebi olabilir. Kombinin kapasitesi düşük seçilmiş, evin izolasyonu kötü ya da yapılan sistemle ilgili bir hata vardır. Radyatörler eksik veya devir daim pompasının basıncı ve debisi düşük olabilir. Teknik servisin çağırılması gerekmektedir.”

Termostatik vananın tasarrufa olumlu katkı yaptığına işaret edilen açıklamada “Kombilerin ideal ısı ayarı 80 ila 55 derecedir.” denildi.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.