1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KKTC, Hala Sultan Camii 5 vakit ibadete açılsın
KKTC, Hala Sultan Camii 5 vakit ibadete açılsın

KKTC, Hala Sultan Camii 5 vakit ibadete açılsın

Din İşleri Başkanı Atalay, Hala Sultan Camii'nin beş vakit ibadete açılmasını istedik dedi

A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, Ameriak Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Joe Biden ile bu sabah gerçekleştirdikleri görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini söyledi.

Görüşmede, Kıbrıs’ta barış umudunu dile getirdiğini ve Biden’ın da bu konuda kendisine destek verdiğini kaydeden

Atalay, özellikle dini liderlerin siyasi dil kullanmaması gereğine vurgu yaptığını söyledi. Atalay, Biden’ın Kıbrıs’taki dini liderlerle gerçekleştirdiği görüşmeyle ilgili olarak Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) muhabirinin yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu. “İçerik olarak gayet uygun ve güzel olan görüşmenin olumlu bir havada geçtiğini” kaydeden Atalay, özellikle eşitlik konusuna ve dini liderlerin siyasi dil kullanmamasına vurgu yaptığını söyledi.

KİLİSE OLUMLU DİL KULLANMALI

Atalay, “özellikle olayların patlak verdiği 1963’te Kıbrıs Cumhurbaşkanı’nın bir din adamı olmasının Türk tarafında Rum kilisesine ilişkin olumsuz bir algı oluşturduğuna” işaret ederek, bu algının düzeltilmesinde Kilise’ye büyük görev düştüğünü belirtti. Atalay, “Olumlu bir dil kullanılmalı ve siyaset dilinden uzak durulmalı” dedi.
Talip Atalay, görüşmedeki konuşmasında özellikle barış umudunu dile getirdiğini belirterek, Biden’ın da kendisine destek verdiğini ve barış umuduyla ilgili uzun bir konuşma yaptığını söyledi.

HALA SULTAN’IN 5 VAKİT İBADETE AÇILMASINI İSTEDİK

Talip Atalay, görüşmede, genel olarak ibadet yerlerinin bakımı ve ibadete açılması üzerine konuşulduğunu kaydeden Atalay, Hala Sultan Tekkesi’nin 5 vakit ibadete açılmasını ve ziyaretin kolaylaştırılmasını talep ettiğini belirtti. Atalay, “Hala Sultan amaçlı ziyaretler tamamıyla serbest bırakılmalı” dedi.

Kaynak: Gazeddakıbrıs

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.