1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kış araba lastikleri nasıl olmalı?
Kış araba lastikleri nasıl olmalı?

Kış araba lastikleri nasıl olmalı?

Türkiye'de kar yağışlarının artmasıyla ve yolların buzlanma tehlikesiyle trafikte güvenli sürüş oldukça önem kazandı. Lastik üreticisi Michelin, sürücülerin kış aylarında araç, araba lastikleri kullanımını güvenli hale getirecek önerileri içeren bir açıkl

A+A-

Kış Lastiğinin Yaz lastiğinden farkı nedir?

Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C'ın altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalmaktadır.Kış lastiklerinin ise, özel profillerinin yanısıra, üretildikleri Silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 °C'ın altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırmaktadır.

Kış lastiğinin sadece çekiş olan tekerleklere takılması yeterli midir?

Kış lastikleri dört tekerleğe de takılmalıdır, çünkü aracın en kısa mesafede durması hareket edebilmesinden daha önemlidir. İyi bir fren performansı ve kararlılık için 4 tekerlekte de Kış Lastiği şarttır.

Kış Lastiği takılı araçların Kar Zinciri bulundurmaları gerekli midir?

Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği gereği
Karlı ve buzlu yollarda "bir takım Kar Zinciri bulundurulması" zorunludur.
Bu zorunluluk Yaz veya Kış Lastiği takmış tüm araçlar için geçerlidir.

Araç kış lastiği nasıl olmalı?

Türkiye genelinde etkisini göstermeye başlayan kar yağışlarıyla birlikte trafikte güvenli sürüş çok daha önemli hale geldi. Havanın soğuması, kar yağışları ve buzlanma tehlikesinin bir arada yaşandığı bu günlerde, sürücülerin her zamankinden daha dikkatli olmaları gerekiyor.
Lastik üreticisi Michelin, sürücülerin kış aylarında araç kullanımını güvenli hale getirecek önerileri içeren bir açıklama yaptı.

Karlı ve buzlu zeminde düşük hızda seyretmek gerektiği ve kışın lastiklerin yol tutuşunun normal hava şartlarına göre daha düşük olduğu belirtilen açıklamada, şu tavsiyelerde bulunuldu: 
"Kış lastikleri yola daha iyi tutundukları için yaz lastiklerine göre durma mesafesini de yarı yarıya düşürüyor. Otomobilinizi donatacağınız kış lastiklerinin aynı marka ve desen olmasına özen gösterin. Aracınızın lastik hava basıncını kış mevsimi şartlarına uygun olarak ayarlayın. Hava basıncının araç üreticisinin belirttiği ölçüde olmasına özen gösterin.

Güvenliğiniz için, orijinal dış çapa mümkün olduğunca uygun ebatlar seçin. En iyi sürüş kalitesini devam ettirmek için jant genişliğinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu kararı vermeden önce bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyin. Arıza durumunda, otoyol kenarlarındaki 'Acil Durak' alanlarına gidin ve mümkün olduğunca sağa park ederek dörtlü flaşörlerinizi yakın."

Akü kontrolünün yapılması ve radyatördeki suyun donmaması için mutlaka antifriz kullanılması gerektiği vurgulanan açıklamada, "Silecek suyunuzun cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar donmaktan koruyan alkol içermeyen bir silecek sıvısı olmasına özen gösterin. Kış mevsimi yol şartlarında takip mesafesine, yüksek hızda seyretmemeye, ani fren ve hızlanmadan kaçınmaya ve kısa farları sürüş esnasında sürekli açık tutmaya dikkat edin. Yola çıkmadan önce çocuk koltuklarının uygun şekilde yerleştirildiğinden emin olun ve güvenli şekilde bağlandığını kontrol edin" önerileri yapıldı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.