Kiraz sineği ile mücadele kapsamında ilaçlama başladı

Kiraz sineği ile mücadele kapsamında ilaçlama başladı

Dalbastı kirazları ile meşhur olan Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde, kiraz sineği ile mücadele kapsamında ilaçlamalar başladı.

A+A-

Yeşilyurt Ziraat Odası koordinasyonunda yürütülen ilaçlamada oluşturulan 5 ekip aynı anda çeşitli bölgelerde kiraz bahçelerini ilaçlıyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Yeşilyurt Belediyesi’nin de destekleri ile gerçekleştirilen ilaçlamada 1200 ton ilaç ile ilçedeki tüm kiraz ağaçlarının ilaçlanması planlanıyor.
Kiraz üreticileri, Yeşilyurt Ziraat Odası ile irtibata geçerek, bahçesinin ilaçlanması için sıra alıyor. İlaçlamaları yerinde inceleyen Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, 2006 yılından itibaren başladıkları ilaçlamaya bu yılda başladıklarını belirterek amaçlarının burada üreticinin yanında türeticiyi da korumak olduğunu söyledi.

Organik olarak yapılan ilaçlamalar sayesinde tüketicinin de sağlığının korunduğunun altını çizen Solmaz, Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Rusya ve diğer ülkelerin istediği ilaçları kullandıklarını söyledi. Kirazın yurt dışına rahatlıkla ihracatının yapılması adına oda olarak gerekli önlemleri aldıklarını belirten Solmaz, “Yeter ki Yeşilyurt’umuzun kirazı dış pazarlarda hak ettiği yeri bulsun” dedi.

Solmaz, ayrıca bu yıl Yeşilyurt kirazının Coğrafi İşaretlerde yerini alacağını da belirterek “Türkiye haritasına bakıldığı zaman kiraz denilince Yeşilyurt ilçesi görülecek” diye konuştu. Yeşilyurt kirazının coğrafi işaretlerde yerini almasının ardından üreticiye de katkı sağlanacağın ifade eden Solmaz, “. Şuan Türkiye’de kiraz olarak Yeşilyurt kirazı aranmaktadır. Çünkü bölgenin ikliminden dolayı bizim kirazda büyük kalibre yani damak zevki oluşmaktadır” dedi.

Oda olarak ilçedeki kiraz ağaçlarını tek elden ilaçladıklarının altını çizen Solmaz, ilaçlamada kendilerine desteklerini esirgemeyen Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Yeşilyurt Belediyesi ve Kaymakamlığına çiftçiler adına teşekkür etti.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.