Kıdem Tazminatı nedir? 2017 Kıdem Tazminatı hesaplaması

Kıdem Tazminatı nedir? 2017 Kıdem Tazminatı hesaplaması

Kıdem tazminatından yeni yasa çıkmasıyla birlikte gündemi meşgul etmeye başladı. Peki Kıdem Tazminatı nedir? Hangi durumlarda kıdem tazminatı alınır. Güncel Kıdem Tazminatı nasıl hesaplanır? İşte 2017 yılı kıdem tazminatı hakkında detaylı bilgiler...

29 Mayıs pazartesi günü itibariyle Kıdem Tazminatı günün en çok arananlar listesine girdi. Bakanlar Kurulu toplantısında konuşulacak olan Kıdem Tazminatı nedir? Yeni Kıdem Tazminatı yasasında neler var? İşten çıkanlar tazminat alabilecek mi? İşte 2017 yılı Kıdem Tazminatı hesaplaması ve tüm detayları

KIDEM TAZMİNATI NEDİR?

Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerden dolayı işinden ayrılırken işveren tarafından 4857 sayılı İş Kanunu gereğince ödemek zorunda olduğu bir tazminat şeklidir. Kendi isteğiyle işten ayrılan kişilere kıdem tazminatı ödenmez. Kıdem tazminatı sayesinde işçilerin gelir ve iş güvenlikleri sağlanmış, gereksiz işten çıkarmaların ve olumsuz etkileyici durumların ortaya çıkmasının önüne geçilmiştir. Ayrıca işçiler onca zaman çalıştıkları, hizmet ettikleri kurum ve kuruluşlardan ayrılırlarken yıpranmasının karşılığı, yıpranma payına benzer olarak aldıkları bir ödül gibi düşünülebilir.

2017 YILI KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMASI

Kıdem Tazminatı brüt ücrete göre hesaplanır Hesaba ek ödemeler dahil edilir. 1777.5 lira ücreti brüt tutarıdır. 4426 lira tazminat tavanıdır. Kıdem tazminatından damga vergisi (binde 7.59) düşülmüştür.

Tam yıldan arta kalan aylara ait tazminat, 1 yıllık tazminatın 12'ye (aya) bölünmesiyle hesaplanabilir. İşte 2017 yılı itibariyle Kıdem Tazminatı tutarları;

yww6w_1496052618_4567.jpg

YENİ KIDEM TAZMİNATI NASIL OLACAK?

Kıdem tazminatında üzerinde uzun süredir çalışılan model, çalışanın kıdem tazminatının aylık olarak her ay banka hesabına işveren tarafından yatırılmasına dayanıyor. BES’te olduğu gibi biriken para işletilirken, çalışan bu paradan istediği zaman tam olarak yararlanamayacak. Şu anda, haksız fesih olmaksızın işten atılan işçinin hemen alabildiği kıdem tazminatı, yeni düzenlemeyle belli bir yıla kadar alınamayacak. Bunun için en az 5, en çok 15 yıllık bir süre dile getiriliyor. Bugün, 1 yıllık çalışmadan sonra kıdem tazminatını kayıpsız olarak hemen alan bir işçi, yeni sistemle aynı ödeme için 15 yıl bekleyebilecek. İşçi ancak, evlilik, askere gitme gibi istisnai durumlarda tazminatını kayıpsız olarak erkenden alabilecek. Tazminatı yükü, işçisini çıkarmak isteyen patron için caydırıcı olmaktan çıkacak.

Şu anda kıdem tazmiatı, her yıl için 30 günlük bir brüt maaş üzerinden hesaplanıyor. Yeni sistemde 30 günlük bu hesabın korunabilmesi için devlet katkısı verilecek. Her ay maaşın yüzde 8.3’ü düzeyinde bir katkı payının işçinin hesabına yatırılması için işsizlik fonu dahil kamu kaynaklarından yararlanılması gündemde.

İşe yeni girecek olanlar, kıdem fonuna dahil olacak. Mevcut çalışanlar, yeni sisteme geçebilecek, kıdemini yeni sisteme taşıyabilecek ya da eski sistemde kalabilecek. Ancak bütün seçenekler için işçi, işverenle anlaşmak zorunda.  

ÖLÜM OLURSA TAZMİNAT MİRASÇILARA

İşçinin ölümü nedeniyle kıdem tazminatı (mirasçılarına) ödenir. Çalışanın ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışları nedenleriyle iş sözleşmesi sona erdiğinde ise işveren için kıdem tazminatı ödemesi söz konusu olmuyor.

 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.