Aşure günü namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır? Nasıl niyet edilir?

Aşure günü namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır? Nasıl niyet edilir?

Hicri Yılbaşının hemen ardından gelen Muharrem Ayı'nın 10. günü olan Aşure günü gelip çattı. Bugün idrak edilecek Aşure Günü için pek çok kişi Aşure günü namazı kılınışı için arayış içinde. Aşure namazı kaç rekattır? nasıl kılınır?

Aşure günü namazı, aşure gününü ibadet ile geçirmek isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Milyonlarca Müslüman 18 Ağustos 2021 itibari ile Aşure Günü'ne merhaba dedi. Aşure günü namazı nasıl kılınır? sorusu ise bu günü nafile namaz ile geçirmek isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Aşure günü namazı farz değildir. Aşure günü namazı kaç rekattır? sorusu ise farz olmasa da pek faziletli olan bu namazı kılmak isteyenlerin bir başka mera konusu.

Aşure günü namazı nedir?

Aşure Günü namazı, Aşure günü içerisinde kılınacak olan namazdır. Bu namaz akşam ile yatsı arasında kılınır. Fakat bu vakti kaçıranlar için Yatsı namazından sonra da kılınabilir.

Aşure günü namazı 6 rekatlıdır. Namazdan sonra bolca dua edilmesi önemlidir. Aşure günü namazından sonra edilen duanın ehemmiyeti büyüktür.

Aşure günü namazı nasıl kılınır?

Aşure günü namazı'nın kılınışı;

Başta namaza niyet edilir. Niyetten sonra Birinci Rekata geçilir. İlk rekatta 1 Fatiha suresi, 1 Ayet'el Kürsi, 11 İhlas Suresi okunur. Sonra ikinci rekata geçilir. İkinci rekatta 1 Fatiha ile 10 ihlas suresi okunur. Üçüncü Rekatta 1 Fatiha, 1 El-Hakimut'tekasur ve 11 İhlas-ı Şerif okunur. Dördüncü Rekatta 1 Fatiha suresi, 10 İhlas suresi okunur. Beşinci Rekatta 1 Fatiha suresi, 3 Kafirun suresi 11 İhlas-ı Şerif okunurken, Altıncı ve son rekatta ise 1 Fatiha suresi ile 10 İhlas suresi okunarak namaz bitirilir. Namazdan sonra ise dua edilir.

Aşure Günü Namazı'na nasıl niyet edilir?

6 Rekatlık Aşure günü Namazı'na "Niyet ettim Ya Rabbi! Senin Rıza-i Şerifin için namaz kılmaya" Allah-u Ekber diyerek niyet edilir ve namaza böyle başlanır.

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.