Kasım Ayı içinde Sözleşmeli Öğretmen Alınacak mı?

Kasım Ayı içinde Sözleşmeli Öğretmen Alınacak mı?

15 Temmuz Darbe Girişiminden sonra başlatılan FETÖ operasyonlarından en çok etkilenen kurum şüphesiz ki MEB oldu. Pek çok öğretmeni açığa alınan veya görevden ihraç edilen MEB'in Ekim Ayı atamaları gerçekleşti. Peki Kasım Ayı'nda atama var mı?

A+A-

15 Temmuz 2016 tarihinde TSK içerisine sızmış Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının denediği darbe girişiminin ertesinde Olağanüstü hal ilan edildi. OHAL sırasında ise çıkarılan KHK'lar ile Kamu kurumlarında FETÖ ile ilişkisi bulunan pek çok memur görevinden ihraç edildi. Bu ihraçlardan en çok etkilenen kurum ise 50 binden fazla personeli görevden alınan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) oldu.

Bu gelişmeler üzerine MEB içerisinde büyük bir öğretmen boşluğu oldu. Eğitim-Öğretim yılı geç mi açılacak? soruları arasında normal tarihinde 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılını başlatan MEB, Ekim 2016 içerisinde 20 bin sözleşmeli öğretmen alımını gerçekleştirdi. 20 Bin sayısında gelen atamanın ardından gözler Kasım Ayı'na çevrilmiş durumda.

Konu ile ilgili açıklama İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin birinden geldi. Atanan öğretmenler ile ilgili açıklama yapılan İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Kasım Ayı içerisinde yapılacak öğretmen atamasına dair bir ipucu geldi. Açıklama içerisinde 854 Öğretmen atamasının Ekim'de yapıldığını, ihtiyaç olan 121 atamanın da Kasım Ayı'nda yapılacağının söylenmesi Kasım Ayı içerisinde yapılacak atamaya dair umut doğurdu.

Açıklama ise şu şekilde;

''2016 Yılı Sözleşmeli Öğretmen atamaları kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından ilimiz için belirlenen 975 öğretmen kontenjanından ilimize ataması gerçekleşen 854 öğretmen görevlerine heyecanla başlıyorlar". "Yeni göreve başlayan öğretmenlerimiz ile büyük bir eksikliğimiz giderilmiş oldu. 854 öğretmen bu hafta göreve başlayacak, diğer geri kalan 121 öğretmen Kasım ayı içerisinde MEB tarafından atamaları yapılınca görev başlayacaklar. Bakanlığımızın yapmış olduğu bu sözleşmeli öğretmenlik çok önemli, doğudaki öğretmen hareketliliğini azaltacaktır. Öğretmenler 4 yıl sözleşmeli 2 yıl da kadrolu olarak ilde kaldığı zaman doğunun öğretmen problemi kalmayacaktır. Türkiye geneli öğretmen eksikliği yok ancak homojen bir dağılım yok. Bu sözleşmeli öğretmenlik ile öğretmen eksikliği problemi çözülüp öğretmen hareketliliği de azalacak, dağılım düzelerek, eğitim öğretim seviyesini de yükseltecektir. Camiamıza yeni katılan tüm öğretmenlerimize sağlık, huzur ve başarılar diliyorum "

Risalehaber.com

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.