1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. 'Karelerle Şehr-i Bediüzzaman' fotoğraf maratonu sona erdi‏
'Karelerle Şehr-i Bediüzzaman' fotoğraf maratonu sona erdi‏

'Karelerle Şehr-i Bediüzzaman' fotoğraf maratonu sona erdi‏

Bitlis’in Hizan Kaymakamlığı ve Ahlat Fotoğrafçılar Derneği (AHFOD) tarafından 'Karelerle Şehr-i Bediüzzaman' sloganıyla düzenlenen 'Hizan her mevsim güzeldir' foto safari ve fotoğraf yarışması sona erdi.

A+A-

Muhammed Mina'nın haberi:

Ülkenin dört bir yanından gelen 95 fotoğraf sanatçısı, Hizan’ı ve Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin doğduğu köyü fotoğrafladı.

Yarışmanın ilk gününde gruplara ayrılan fotoğrafçılar İlçe Kaymakamlığınca kiralanan minibüslerle, ilçe merkezi ve çevre mahallelere götürüldü. Geleneklerin yaşatıldığı bazı bölgelere de götürülen fotoğrafçılar, ilçede yaşatılan ve unutulmaya yüz tutmuş değerleri fotoğrafladı. Yarışmanın ikinci gününde ise fotoğraf sanatçılarına ilçeye bağlı köyler gezdirildi. Fotoğraf sanatçıları Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin doğduğu Nurs köyüne büyük ilgi gösterdi. Bediüzzaman'ın doğduğu evi, babasının imamlık yaptığı camiyi ve ailesinin mezarını gezerek fotoğraflayan sanatçılar, daha sonra köyün yüksek kesimlerine çıkarak, köyü en iyi şekilde çekmek için yarıştı.

İlçe Kültür Merkezinde düzenlenen törende jüri üyeleri, 2 gün süren yarışmanın en iyi fotoğraflarını belirledi. 249 fotoğrafın değerlendirildiği yarışmada, Gümüşhane’den yarışmaya katılan Uğur Bulut 1′inci, Ordu’dan katılan Şeref Akçay 2′nci, Van’dan katılan Veysel Erbin ise 3′üncü oldu. Hizan Kaymakamı Sedat İnci, yarışmada 1′inci olan Bulut’u 2 bin lira, 2′nci olan Akçay’ı bin 500 lira ve 3′üncü olan Erbin’i ise bin lira para ödülüyle ödüllendirdi.

Ödül töreninde konuşan İnci, yarışmayla ilçeyi tanıtmayı amaçladıklarını, bölgenin böyle bir organizasyona ilk defa ev sahipliği yaptığını ifade etti. Kaymakam İnci, şöyle konuştu: “Böyle bir organizasyonun ilk defa ilçemizde yapılması bizi fazlasıyla memnun etti. İlçemizin doğal dokusunun belgelenmesi, bilinirliğinin artırılması ve doğal güzelliklerinin tanıtımı için bu yarışmayı düzenledik. Belki sizler fotoğraf çekmek için geldiniz ama bizim fotoğraf çekmenin dışında daha farklı bir amacımız var. Cumhuriyet dönemi öncesi 3 asır boyunca bölgenin ilim irfan merkezi olan ilçemiz, unutulmaya yüz tutulmuş ve kendi kaderine terk edilmiş. İlçemiz insanı gerçekten çok misafirperver ve hoşgörülü. Bu gizli kalmış insani güzelliklerin ön plana çıkması ve bununla beraber ilçemizin doğal ve kültürel güzelliklerinin tanıtılması için yarışmayı bir vesile olarak gördük.”

Fotoğraf sanatçılarına “İlçede ve köylerde 2 gün boyunca gördüklerinizi yaşadıklarınızı ve hissettiklerinizi gittiğiniz yerdeki insanlara anlatın” diyen İnci, farklı illerden gelen fotoğraf sanatçılarının Hizan’ın kültür elçisi olmasını istediklerini belirtti. İnci, konuşmasına şöyle devam etti: “Yarışmamız bu yıl 2 gün devam etti. Misafirlerimizin burada eğlenceli vakit geçirmesi için çalıştık. Düzenlediğimiz bu foto safarinin ve fotoğraf yarışmasının ne kadar önemli olduğunu bu organizasyonla birlikte bizler de anladık. Biliyoruz ki tek bir çiçekle bahar gelmez. Karların içerisinde açan kardelenler baharın habercisidir. Biz de yarışmayı bu şekilde görüyoruz. Davetimize icabet ettiğinizden dolayı teşekkür ediyoruz. Ayrıca Türkiye’deki fotoğraf sanatında kendini kanıtlamış, bu anlamda söz sahibi olan jüri üyelerimize ve katılımcılara sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.”

Kaymakam İnci yaptığı konuşmanın ardından jüri üyelerine desteklerinden dolayı teşekkür ederek, plaket takdim etti.
Öte yandan, yarışma süresince fotoğraf sanatçılarının konaklama ve diğer ihtiyaçları da Kaymakamlıkça karşılandı.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.