1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kamu hastanelerinde çok dilli hizmet
Kamu hastanelerinde çok dilli hizmet

Kamu hastanelerinde çok dilli hizmet

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin yanı sıra çevre ülkelerdeki hastalara da şifa dağıtan Diyarbakır'daki kamu hastanelerinde çok dilli sağlık hizmeti sunuluyor.

A+A-

Diyarbakır'daki kamu hastanelerinde tabela ve yönlendirme levhaları 5 farklı dilde hazırlandı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin yanı sıra çevre ülkelerdeki hastalara da şifa dağıtan Diyarbakır'daki kamu hastanelerinde çok dilli sağlık hizmeti sunuluyor. Hastanelerin tabela ve yönlendirme levhalarında Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe, Zazaca, Arapça ve İngilizce ifadeler yer alıyor.

Bu kapsamda Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne anne sütünün önemini Türkçe ve Kürtçe anlatan pankart asıldı.

Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ise Kayapınar ilçesinde açacağı poliklinik hakkında vatandaşları Türkçe ve Kürtçe hazırladığı pankartlarla bilgilendirdi.

"Görme engelliler için Braille alfabesi de olacak"

Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. İbrahim Uygun AA muhabirine, hastalarla daha iyi iletişim kurmak amacıyla bazı hastanelerde astıkları pankartlarda Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe mesajların da yer aldığını söyledi.

Özellikle kırsaldan gelen ve Türkçe bilmeyen kadınlarla hastanedeki çalışanların az da olsa anlayacakları dilde iletişim kurmalarının önemine vurgu yapan Uygun, şöyle konuştu:

"Hastane tabelalarının yanı sıra yönlendirme levhalarında sadece Türkçe ve Kürtçe değil, Arapça, Zazaca ve İngilizce yazılar da yer alıyor. Ayrıca görme engeller için Braille alfabesi de olacak. Hasta ile doktorun aynı dili konuşması aralarında yakınlık sağlar, biz buna büyük önem veriyoruz. Çok dilli tabela ile ilgili çalışma yapıyoruz. Bunlar normal şeylerdir. İnsanların dilinin yanı sıra saç, göz ve ten rengi farklı olabilir ama tüm insanların dişi beyazdır. Bu nedenle çok dilli bir sağlık hizmeti anlayışını benimsedik. Ana tabelamız Türkçe olacak ancak onun yanında farklı dillerde de tabelalar yer alacak. Hastane içerisindeki yönlendirme levhalarımız da çok dilli olacak. Çok dillilik insanları birbirinden ayrıştırmaz, aksine kaynaştırır."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.