İzmir'in kırsalı meyve bahçeleriyle dolacak

İzmir'in kırsalı meyve bahçeleriyle dolacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kırsal kesimdeki gelir getirici faaliyetlerin desteklenmesi amacıyla 5 yıllık bir ağaçlandırma projesine başladı.

A+A-

Toplam 1 milyon adet meyve fidanının dağıtılacağı proje ile yaklaşık 20 bin dekar arazinin meyveciliğe kazandırılması hedefleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarım üreticilerine destek olmak amacıyla başlattığı fidan dağıtımını, görev alanına yeni giren ilçelerde de sürdürdü. Önümüzdeki dönemde tüm ilçelerde devam edecek ve 5 yıllık periyoda yayılan dağıtım kapsamında, üreticilere 1 milyon adet fidan verileceği bildirildi. Büyükşehir Belediyesi, 'Kırsal Kesimde Gelir Getirici Faaliyetlerin Desteklenmesi Kapsamında Ağaçlandırma Projesi' ile İzmir'in 11 ilçe ve 450 köyündeki 20 bin çiftçiye toplam 500 bin adet meyve fidanı dağıttı. Bergama, Bayındır, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Selçuk ve Tire'deki üreticiler hem zeytin hem de armut, ayva, badem, ceviz, dut, elma, incir, erik, kayısı, kiraz, nar, şeftali ve vişne fidanları dağıtıldı. Proje kapsamında bugüne kadar dağıtılan fidanların alım bedeli 2 milyon lirayı aştı.

BOŞ ALANLAR DOLACAK

Çalışmaları yürüten Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Yapı Şube Müdürlüğü yetkilileri, yeni bağlanan ilçelerdeki çiftçilere 1 dekarda yetişebilecek şekilde 20-25 adet fidan dağıttıklarını belirterek şu bilgileri verdi: 'Bu projeyi toprak verimliliğinin artırılması, çiftçimize ek gelir sağlanması, boş kalan alanların meyve fidanlarıyla desteklenmesi ve meyveciliğin geliştirilmesi için çok önemsiyoruz. Çiftçilerimiz meyve fidanlarına ulaşma konusunda bazı sıkıntılar yaşıyordu. Bu eksikliği görerek fidanlarını biz temin ettik.'

KIRSAL KESİMİN GELİRİ ARTACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 5 yıl sürecek 'Kırsal Kesimde Gelir Getirici Faaliyetlerin Desteklenmesi Kapsamında Ağaçlandırma Projesi' ile bu yıl her üreticiye 1 dekar olmak üzere yaklaşık 20 bin dekar arazinin üretime kazandırılması ve değerlendirilmesi hedefleniyor. Dağıtımların ardından yerli üreticiye kazandırılacak fidan sayısı 1 milyon adeti bulacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, daha önceki yıllarda da çiftçi destek çalışmaları gerçekleştirmiş ve 2008-2010 yılları arasında 140 köyde 7 bin 950 üreticiye 262 binin üzerinde meyve fidanı, bağ çubuğu ve zeytin dağıtımı yapmıştı. Büyükşehir Belediyesi, üreticilere destek olmak amacıyla ova yollarını asfaltlamaya, sözleşmeli üretim modeliyle kooperatiflere destek olmaya ve bölgedeki organik tarımı yaygınlaştırma çalışmalarına devam ediyor.

Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.