1. HABERLER

  2. TOPLUM

  3. İzmir Dünya Markası Olacak
İzmir Dünya Markası Olacak

İzmir Dünya Markası Olacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İzmir’i mega yat ve tekne imalatında dünya markası yapacak olan Aliağa Çaltıdere’deki Tekne İmal ve Çekek Yeri Bölgesi için tahsise çıktı.

A+A-

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü, İzmir Aliağa Çaltıdere köyünde devletin hüküm ve tasarrufu altındaki 1 milyon 210 bin metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde Tekne İmal ve Çekek Yeri için tahsis duyurusu yaptı.

TÜRKİYE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası (İMEAK) Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, tahsis duyurusunu sevinçle karşıladıklarını belirterek, Çaltıdere’deki yatırımlarla beraber İzmir’in mega yat ve teknede dünyanın en önemli üretim merkezlerinden biri haline geleceğini söyledi.

Türkiye’nin mega yat yapımı konusunda önemli mesafe aldığını ifade eden Öztürk, "Geçen yıl ülkemiz toplam 3.120 metre uzunluk ile 70 yat siparişi alarak dünya üçüncülüğünü korudu. Çaltıdere Projesi de bu yükselişe hız verecek. Çaltıdere hem imalat hem de çekek yeri konusunda bölgemizdeki önemli bir eksiği tamamlayacak. Bin 200 dönüm alanda kurulacak Çaltıdere Tekne İmal ve Çekek bölgesinde 150 firma imalat gerçekleştirebilecek. 
Binlerce kişiye istihdam sağlanacak. Tekne imalatı sayesinde bölge ekonomisi canlanacak. Yatırımın daha küçük alanda başlayıp fazlar şeklinde gerçekleşmesi ile projenin daha hızlı ilerleyeceğini düşünüyoruz. Kurulacak bölge, tekne ve yat imalatının yanı sıra bakım ve onarım işlevini de yerine getirecek" dedi.

bugun

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.