1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. İslamofobi hastalığı türetildi
İslamofobi hastalığı türetildi

İslamofobi hastalığı türetildi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslam ve Batı veya İslam ve Avrupa gibi ikilemler söz konusu olmadığını belirterek...

A+A-

“İslam ve Batı” veya “İslam ve Avrupa” gibi ikilemler üzerinden belli coğrafyalarda, belli dünyalarda İslamofobi denilen bir hastalık türetildiğine dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Bu önce psikolojik bir hastalık olarak başladı sonra düşmanlığa ve ayrımcılığa dönüştü” dedi.

HASTALIK DÜŞMANLIĞA DÖNÜŞTÜ

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslam ve Batı veya İslam ve Avrupa gibi ikilemler söz konusu olmadığını belirterek, "Ama böyle bir ikilem meydana getirilerek bunun üzerinden belli coğrafyalarda, belli dünyalarda İslamofobi denilen bir hastalık üretildi. Bu önce psikolojik bir hastalık olarak başladı sonra düşmanlığa ve ayrımcılığa dönüştü" dedi. Görmez, evrensel din olan İslam'ın, her şartta yaşanabilen bir din olduğuna dikkati çekerek, "Dolayısıyla bu birlikte yaşama kültürünü ve ahlakını diğer insanlara da İslam'dan hareketle öğretmek gibi bir vazifemiz olmalıdır. Bugün Müslümanların kendi iç meselelerini bitirip, aslında dünyada İslam'ın geleceği, bilhassa Batı dünyasında, Avrupa'da İslam'ın geleceğinin ne olacağı üzerinde kafa yormamız lazım” dedi.

FARKLI BİR METOD UYGULAMALIYIZ

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Estonya Müftülüğü arasında daha önce başlayan ilişkiler ve çalışmaları daha ileri aşamalara götürmeyi amaçladıklarını aktaran Görmez, “Bilhassa bu tür ülkelerde yaşayan Müslümanların hiçbirisini dışarıda bırakmadan, onlara her türlü hizmeti ulaştırmak hepimizin ortak vazifesi olmalıdır. Müslümanlarla gayrimüslimlerin, Müslüman olmayanların, farkı inançların, farklı dinlerin birlikte yaşadıkları ülkelerde daha farklı bir metot üzerinde de durmamız gerekiyor. Bunun içinde İslam’ın dünyaya gelişinden itibaren insanlığa öğrettiği birlikte yaşama ahlakını, birlikte yaşama hukukunu kendi mensuplarımıza çok iyi öğretmemiz lazım” şeklinde konuştu.

yeniakit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.