İngiltere'de koronavirüsle birlikte 1 milyon kişi sigarayı bıraktı

İngiltere'de koronavirüsle birlikte 1 milyon kişi sigarayı bıraktı

Darısı Türkiye'ye

Yeni bir incelemeye göre, koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana İngiltere'de bir milyondan fazla kişi sigara içmeyi bıraktı.

Action on Smoking vakfı (ASH) ve Londra Üniversitesi Akademisi (UCL) ortaklığında yürütülen araştırmada, aynı dönemde ayrıca 400 bin kişinin daha sigarayı bırakmaya çalıştığı ancak bunda başarısız olduğu bulundu.

Sigarayı bırakmayı başaranlar arasından 400 bin kişi 16-29 yaşları arasında, 240 bini de 50 yaş üzerindeydi.

Bulgular sigara içenlerin, içmeyenlere kıyasla Kovid-19'u daha ağır geçirdiğini gösteren çalışmaların tetiklediği yeni bir sigara karşıtı kampanyanın hemen öncesinde yayımlandı.

Kampanya destekçisi solunum uzmanı Dr. Ruth Sharrock, daha çok kişiyi sigarayı bırakarak hayatlarını değiştirmeye teşvik etti.

İş hayatımın her gününde sigaranın yol açtığı korkunç sağlık sorunları görüyorum. Öte yandan, sigara kaynaklı hastalıklardan mustarip olup bırakmayı başaran ve sağlığı bundan olumlu etkilenenlerden de ilham alıyorum. Sigara içenlere mesajım, lütfen bırakmak için beklemeyin. Şimdi sağlıklı da olsanız, halihazırda sigara kaynaklı rahatsızlıklar da yaşasanız, bırakacağınız gün bugündür. Bu hayatınızı değiştirebilir.

Birleşik Krallık'ta yaklaşık 5 milyon kişinin hala sigara kullandığını belirten ASH baş direktörü Deborah Arnott, yeni kampanyanın sigara tüketicilerinin "uyanmasını ve bugünün sigarayı bırakma günü olduğu kararını vermesini" sağlamayı amaçladığını ifade etti.

Independent Türkçe

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum