İlk 6 ayda yasa dışı avcılık faaliyetlerine 6,5 milyon TL para cezası

İlk 6 ayda yasa dışı avcılık faaliyetlerine 6,5 milyon TL para cezası

İçişleri Bakanlığı, yasa dışı gerçekleştirilen avcılık faaliyetlerine ilk altı ayda toplamda 6,5 milyon lira para cezası kesti.

İçişleri Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından denizlerde gerçekleştirilen yasa dışı avcılık faaliyetlerine ilişkin 6 aylık bilançoyu kamuoyu ile paylaştı.

Su Ürünleri Kanunu'nda, yasa dışı su ürünleri avcılığına karşı etkin bir caydırıcılığın sağlanmasını amaçlayan değişikliklerin 1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere yasalaştığı hatırlatılan yazılı açıklamada, denizlerde kanunları uygulamaktan sorumlu tek genel kolluk kuvveti olan Sahil Güvenlik Komutanlığının, kanunda yapılan değişiklikler doğrultusunda bu yılın 6 ayında 9 bin 700 denetim gerçekleştirildiği belirtildi.

"Bin 549 kişiye 6 milyon 550 bin TL idari para cezası uygulandı"

Bakanlık açıklamasında, "Denetimlerde, yasa dışı avcılık faaliyetinde bulunan bin 549 kişiye 6 milyon 550 bin lira idari para cezası uygulandı. Denetimlerde ayrıca yasa dışı avcılıkla elde edilen yaklaşık 600 kasa su ürününe el konuldu. Yaklaşık 1,5 ton canlı deniz patlıcanı ile bir ton canlı akivades denize iade edildi. Avlanma ruhsatına sahip olmayan ve kurallara uygun avlanmayan 71 gemiye el konuldu." bilgisine yer verildi.

"Ayrıntılı ve caydırıcı düzenlenmeler getirildi"

Yasa dışı su ürünleri avcılığı girişimleri ve yaşanan teknik gelişmeler nedeniyle 1971'de yürürlüğe giren Su Ürünleri Kanunu'nda yeniden düzenleme ihtiyacı doğduğu hatırlatılan açıklamada, "Su Ürünleri Kanunu'nda yapılan değişikliklerle, su ürünlerinde sürdürülebilirliğin sağlanmasına, balıkçılık kaynaklarımızın yönetimine, biyolojik çeşitliliğin korunmasına ve yasa dışı su ürünleri avcılığıyla mücadele edilmesine yönelik daha ayrıntılı ve caydırıcı düzenlenmeler getirildi. Kanunda yapılan değişikliklerle getirilen caydırıcı düzenlemeler sayesinde, nasıl plakası olmayan araçlar trafiğe çıkamıyorsa, ruhsat tezkeresi olmayan tekneler de artık su ürünleri avcılığı yapmak üzere denize çıkamayacak." denildi.

"Ruhsatsız olarak icra edilen her türlü avcılık vasıtalarına el konulacak"

Bakanlık açıklamasında, "Ruhsat tezkeresini almadan gırgır ağları, orta su trolü, dip trolü veya algarna gibi dip sürütme av araçları kullanılarak ya da dalarak ticari avcılığın yapılması durumunda artık gemi dahil istihsal vasıtalarına el konulacak. Yapılan bu düzenleme sayesinde, Sahil Güvenlik Komutanlığının denizlerde yaptığı denetimler esnasında çok sık karşılaşılan ve şebeke avcılığı olarak ifade edilen, balıkçı gemisi vasfı taşımayan, herhangi bir kaydı bulunmayan gemilerle yasa dışı olarak yapılan kayıt dışı balıkçılık önlenerek kurallara uyan balıkçımızın hakkı da korunmuş oldu." ifadelerine yer verildi.

"İdari para cezaları artırıldı"

Açıklamada, yapılan düzenlemeyle kanunda yer alan idari para cezalarının genel olarak artırıldığı, kabahatin niteliği ve gemi boyu göz önünde bulundurularak uygulanacak idari para cezalarına alt ve üst sınır getirildiği belirtildi.

Yeni düzenlemede, yasa dışı su ürünleri avcılığında, gemi sahip ve donatanının sorumlu tutulması amacıyla balıkçı gemisi sahip ve donatanları için de yüksek miktarlarda cezaların getirildiği ifade edildi.

Getirilen yasal düzenlemenin ayrıntılarına yer verilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Marmara'da trolle avcılık yapanlara kişi başı 10 bin, gemi sahip veya donatanlarına 20 bin lira idari para cezası uygulanmaya başlandı. Kanunda yapılan dikkat çekici yaptırımlardan biri de bazı fiillerin tekrarına hapis cezasının getirilmesi. Hapis cezaları, Marmara Denizi, İstanbul ve Çanakkale boğazlarında trol avcılığı ile izinsiz olarak su ürünlerinin yurt dışına çıkarılması ve canlı olarak yurt içine sokulması durumlarında uygulanacak. Karadeniz, Marmara Denizi, İstanbul ve Çanakkale boğazlarında gemilerdeki faaliyetlerin yürütülmesinde gerekli olan aydınlatma araçları hariç ağlarla yapılan avcılık faaliyetlerinde ışık kullanılması yasaklandı ve 50 bin lira idari para cezası getirildi. Özellikle son zamanlarda artan ve iç piyasada rağbet görmeyen deniz patlıcanı, akivades gibi yerli türleri kaçak yollardan yurt dışına kaçıranlara 100 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak ve su ürünlerine, istihsal ve nakil vasıtalarına el konulacak.

"Yasa dışı su ürünleri avcılığında yüzde 50'den fazla bir azalma oldu"

Denetimler sayesinde 2019 yılına oranla 2020'nin ilk 6 ayında yasadışı su ürünleri avcılığında yüzde 50'den fazla bir azalmanın gerçekleştiği kaydedilen Bakanlık açıklamasının sonunda şu bilgiler paylaşıldı:

"Denizlerin sahip olduğu biyolojik çeşitliliği gelecek nesillere bırakmak, geçimini balıkçılıktan sağlayan ve kurallara uyan balıkçının hakkını korumak için Sahil Güvenlik Komutanlığınca yapılan denetimler, av sezonu kapalı olmasına rağmen tüm hızıyla devam ediyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı, yasa dışı su ürünleri avcılığının önlenmesi adına başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere ilgili diğer kurumlarla müşterek denetimler de gerçekleştiriyor.

Artan yaptırımları içeren yeni düzenlenmelerin yürürlüğe girmesiyle Sahil Güvenlik Komutanlığının yasa dışı su ürünleri avcılığı tespit sayısında önceki döneme oranla yüzde 50'den fazla bir azalma dikkat çekiyor.

2019'un ilk 6 ayında yasa dışı su ürünleri avcılığı faaliyetinde bulunan 3 bin 262 kişi sayısı 2020'de bin 549'a, uygulanan 11 milyon idari para cezası ise 6 milyon 550 bin liraya düşmüştür. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen denetimlere ilişkin rakamlar, getirilen yeni düzenlemelerin caydırıcılığını ve ülkemiz balıkçılığının gelişimi konusunda sağlayacağı katkıyı şimdiden açıkça ortaya çıkardı."

İLKHA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.