Hükümet-cemaat tartışmasına Bediüzzaman ile katıldı

Hükümet-cemaat tartışmasına Bediüzzaman ile katıldı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İslam dünyası tarihini Bediüzzaman üzerinden anlattı

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, hükümet-cemaat tartışmasına Bediüzzaman Hazretleri ile katıldı.

Türkiye Gazetesi yazarı Yıldıray Oğur, Davutoğlu ile görüşmesine dair notları aktardı. Davutoğlu'nun cemaat tartışmalarına yıllar önce bir Beddiüzzaman Sempozyumu’nda sunduğu tebliğinden referans vererek katıldığını belirten Oğur, tebliğde son yüzyılın İslam dünyası tarihinin Bediüzzaman’ın tarihi üzerinden dört döneme ayrıldığını ifade etti:

"Bediüzzaman’ın hayatını Hilafetin olduğu eski Said dönemi, Hilafetin yıkılmasından sonraki Yeni Said, İkinci Dünya Savaşı ve sömürgecilik sonrası Bediüzzaman’ın DP’ye destek verdiği üçüncü Said dönemi ve Bediüzzaman sonrası Kıbrıs Savaşı, 79 İran Devrimi, Afganistan ile girilen dördüncü dönem.

"İslam dünyasındaki büyük hareketler (Türkiye’de Nurculuk, Mısır’da İhvan, Pakistan-Hindistan’da Cemaat-i İslami) Osmanlı’nın yıkıldığı, Halifeliğin ortadan kalktığı, devletin artık “yabancı” olduğu bir fetret döneminde ortaya çıktığını hatırlatıyor. Müslümanları artık kendilerine ait olmayan o devleti ele geçirmek, ona sızmak gibi yollar izlemeleri bundan. Ama demokratik bir düzenle bu eski taktikler birlikte yaşayamıyor. İhvan aynı sınavdan geçti. Ve cemaat olmakla parti olmak arasında kalmak en büyük handikapı oldu. Bugün yaşadıklarımız demokrasiye geçiş sancıları. Bir demokratik rejimde iktidara ortak olmanın yolu siyaset. Yetki ancak sorumluluğunu da almakla mümkün. Davutoğlu Oslo görüşmesi sızıntısı, ardından 7 Şubat’ı hatırlatıp kırılmayı çözüm süreci olarak koyuyor. “Şehit haberleri gelince hesabı halka biz veriyoruz, cenazelere biz katılıyoruz ama hiçbir sorumluluğu olmayanlar hükümete siyaset dayatıyor” diyor ve ekliyor: Devlet devletliğini bilecek cemaat de cemaatliğini…

Yazının tamamı için tıklayınız

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
10 Yorum