1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Herkes imsak vakti konusunda Diyanet'e güvensin
Herkes imsak vakti konusunda Diyanet'e güvensin

Herkes imsak vakti konusunda Diyanet'e güvensin

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, imsak vaktinin hesaplanmasına ilişkin, "Diyanet İşleri Başkanlığımız hiçbir zaman yanlış bir bilgiyi toplumla paylaşmaz. Herkes, bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığına güvensin" dedi.

A+A-
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İl Müftülüğünün düzenlediği Hazreti Hasan Sempozyumu'na katılmak üzere Sivas'a geldi. Nuri Demirağ Havalimanı'nda Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı ve İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan tarafından karşılanan Görmez, daha sonra Sivas Valisi Alim Barut'u ziyaret etti.
 
Ziyarette konuşan Görmez, Sivas'taki tüm vatandaşların ramazan ayını kutladı. Hazreti Hasan Sempozyumu'nu çok önemsediğini belirten Görmez, Hazreti Hasan'ın barışın ve birlikte yaşama ahlakının elçilerinden biri olduğunu ifade ederek, "Bu günlerde coğrafyamızın onun sesine ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Onun insanlığa miras bıraktığı sulh mesajlarına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Onun için Sivas'ta, Hazreti Hasan'ı bu sempozyumla ele almanın çok önemli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.
 
İmsak vaktinin hesaplanması
 
Görmez, bir gazetecinin, "Bazı vatandaşlar, sahura bir saat erken kalktıklarını iddia ediyor ve dolayısıyla gün uzun olduğu için bir saat fazla oruç tuttuklarını savunuyorlar. Bu konuya açıklık getirir misiniz?" sorusu üzerine, şunları söyledi:
 
" Diyanet İşleri Başkanlığımızın Din İşleri Yüksek Kurulu diye bir kurulu var, 16 bilim adamından oluşur ayrıcaDiyanet İşleri Başkanlığında bulunan vakit hesaplama dairemiz ve orada çalışan astronomlarımız (gök bilimci) var. Ayrıca Din İşleri Yüksek Kurulumuz, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Uzay Bilimleri ve Astronomi Bilimi hocalarıyla yıllardır birlikte çalışır. Bu hocalarımız, hem İslam fıkhının temel ilkelerini hem de astronomi ilminin verilerini dikkate alarak takvimlerini öyle yapar. Onun dışındaki tartışmalar, hem usul açısından hem esas bakımından hem bilgi ve bilgi ahlakı bakımından hem de bilimsel veriler açısından sorunludur. Dolayısıyla milletimizin kalbi bu noktada mutmain (inanmış) olsun. Diyanet İşleri Başkanlığımız hiçbir zaman yanlış bir bilgiyi toplumla paylaşmaz. Herkes, bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığına güvensin. Etrafımızda bu kadar acı hadiseler yaşanırken, ramazan, bizi değiştirmeye gelir, bize her sene rahmet, bereket getirir. Ramazanın manevi iklimine gölge düşürecek şekilde, her sene böyle bir tartışma başlatmak doğru değildir."
 
Vali Barut ise Sivas'ın tarih, kültür ve ilim şehri olduğunu söyledi. Kentin ilim adamlarıyla tanındığını belirten Barut, Sivas'ın coğrafik ve demografik özellikleri hakkında bilgi verdi.
 
Barut, şehrin tarihi geçmişiyle de önem arz ettiğini belirterek, Görmez'i Sivas'ta ağırlamaktan mutlu olduklarını dile getirdi.
 
Vali Barut, Görmez'e "Hayat Ağacı" motifli tablo hediye etti. Görmez de Barut'a Diyanet İşleri Başkanlığının bazı yayınlarını armağan etti.
 
Tarihi Ulu Cami'de cuma hutbesi verdi
 
İl Müftülüğünün düzenlediği Hazreti Hasan Sempozyumu'na katılmak üzere Sivas'a gelen Görmez, tarihi Ulu Cami'de cuma hutbesi verdi. 
 
Ramazan ayının manevi havasına değinen Görmez, "Susuz kalmış çorak toprağın yağmura nasıl ihtiyacı varsa, çölleşmiş, kuraklaşmış yüreklerimizin de ramazanın rahmet iklimine o şekilde ihtiyacı var. Onun için her sene bize bir rahmet olarak, bir mağfiret esintisi olarak ramazanı gönderen Yüce Rabbimize sonsuz hamdüsenalar olsun" ifadesini kullandı.
 
En tehlikeli unutkanlığın Yaradan'ı unutmak olduğunu belirten Görmez, Rabbini unutan kişinin kendisini unutacağını, nefsini bilen kişinin Rabbini de bildiğini söyledi.
 
Ramazanın bütün unutulanları hatırlatmaya yettiğini dile getiren Görmez, insanoğlunun yeryüzünde karşı karşıya kaldığı en büyük kaybın, dünyaya ne için geldiğini bilmemesi olduğunu belirtti.
 
İnsanların kalabalıklar içerisinde, ailede yalnızlaştığını ifade eden Görmez, bu yıl ki ramazan ayının ana temasını "Hiç kimse kimsesiz kalmasın bu ramazan ve her zaman" olarak belirlediklerini anımsattı.
 
"Hiç kimse kimsesiz kalmasın" ifadesiyle beş başlığı kastettiklerini belirten Görmez, şunları söyledi:
 
"Birincisi, kalabalıklar içerisinde yalnız kalan kardeşlerimize sahip çıkmalıyız. Ramazanın rahmet ikliminden hiç kimsenin kimsesiz olmadığını hatırlatmalıyız. Bütün kimsesizlerin kimsesi vardır, O da Alemlerin Rabbi'dir. Ramazanın o rahmet ikliminde insanlara bunu hatırlatmak durumundayız. İkincisi, mültecilere sahip çıkmalıyız. Üçüncü üzerinde durduğumuz başlık, sokağa terk edilen çocuklarımız. Dördüncüsü, annesiz babasız kalan yetimlerimiz ve öksüzlerimiz, beşincisi ise huzurevlerine terk ettiğimiz yaşlılarımız. Bütün bunlara ramazanın maneviyat ikliminde sahip çıkmalıyız."
 
Ramazan ayının İslam coğrafyasına huzur, barış ve kardeşlik getirmesini dileyen Görmez, "Ramazan, inşallah, kardeş katline sahne olan İslam coğrafyasına rahmet ikliminde huzur, barış, adalet, özgürlük, şefkat merhamet getirsin" diye konuştu. 
 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hutbenin ardından tarihi Ulu Cami'de cuma namazını kıldırdı.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.