1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hayvan haklarını koruyan muhteşem ilkeler
Hayvan haklarını koruyan muhteşem ilkeler

Hayvan haklarını koruyan muhteşem ilkeler

Müslüman hukukçular Hadislerden çıkarmıştı

A+A-
Risale Haber-Haber Merkezi
 
Hicri Yedinci Asır'da yaşayan İzz bin Abdüsselam, hayvan haklarına dair bugün bile ulaşılamamış kurallar yazdı.
 
İlahiyatçı Faruk Beşer, Yeni Şafak'taki köşesinde Müslümanların hayvan haklarına duyarlı olduklarını yazdı. Hayvan deyip geçmemek gerektiğini, her bir cinsin bir ümmet olduğunu ifade eden Beşer, "Hepsini Allah insanlar için yaratmış ve her birinin bu dünyada bir görevi var. Kimi etiyle kimi sütüyle, kimi tüyüyle, kimi derisiyle insanoğluna hizmet ediyor. Kimi toprağı gevşetiyor, kimi çevreyi temizliyor. Bitkileri aşılıyor, zararlıları ayıklayıp dengeyi sağlıyor. Ve hepsi hal diliyle Allah'ı tespih ediyor, O'na ibadet ediyor. 'Ama siz onların tespihini anlamıyorsunuz'. İnsanoğlundan ve cinlerden başka görevini ihmal eden, suiistimal eden hiçbir varlık yok. Bu sebeple, 'geberesi insan, ne kadar da nankör!' diyor Yaratıcı" dedi.
 
Beşer, batılıların hayvan hakkı kavramıyla daha dün tanışırken Hz. Peygamberin (asm) hadislerinden örnek verdi: "'Her can taşıyan varlığa iyilik yapmada ecir vardır', 'Bir kadın bir kediyi hapsedip açlıktan ölmesine sebep olduğu için cehenneme gitmiştir', 'Fahişe bir kadın da susuzluktan dili dışarda soluyan bir köpeği ayakkabısıyla kuyudan su çıkarıp içirdiği için cennete gitmiştir'. 'Hayvanları atışlarınıza hedef edinmeyin', 'Bindiğiniz hayvanın üzerinde boşuna durup onu yormayın', 'Hayvanı yavrusundan ayırmayın'.
 
Müslüman hukukçuların hadisi şeriflerden 'hayvan hakları' diye bir konu çıkardığını ve fıkıh kitaplarında bunun şaşılacak detaylarını verdiğini vurgulayan Beşer, yazısını şöyle sürdürdü:
 
"Hicri Yedinci Asır'da yaşayan İzz bin Abdüsselam hukuktaki maslahat ve mefsedet dengesini anlattığı muhteşem eserinde hayvan haklarıyla ilgili bir bölüm açmış ve şunları söylemiştir:
 
'Hayvanların da insanlar üzerinde hakları vardır. Hasta ve iş göremez olsa bile her hayvanı kendisine uygun yemle yeterince beslemelidir. Hayvana gücünün üzerinde yük yüklememelidir. Onu kendi cinsinden olsa bile vuracak, süsecek, yaralayacak diğer hayvanların yanına koymamalıdır. Boğazlayacaksa en müşfik şekilde ve ihsan ile boğazlayacaktır. Canı tam çıkmadan derisine kemiğine zarar vermeyecektir. Hiçbir hayvanın yavrusunu kendi gözleri önünde boğazlamayacaktır. Hayvanın yattığı yeri temiz ve rahat tutacaktır. İhtiyaç duyduklarında erkeği ile dişisini bir araya getirip doğal ihtiyaçlarını karşılamalarına müsaade edecektir. Av yapacaksa hayvanı vahşice öldüren, ona eziyet eden bir yöntemle yapmayacaktır…'

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.