1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Havadaki elektromanyetik dalgalardan enerji üretti
Havadaki elektromanyetik dalgalardan enerji üretti

Havadaki elektromanyetik dalgalardan enerji üretti

Cep telefonlarının bataryasız kullanılmasına olanak sağlanması amaçlanıyor.

A+A-

Yrd. Doç. Dr. Palandöken: "Uydular, baz istasyonları, radyo ve TV vericileri ile elektrikli aletler çevreye sürekli dalgalar yayıyor, elektromanyetik kirlilik oluşturuyor. Bu proje, elektromanyetik kirliliğin bir anlamda geri dönüşümünü sağlıyor"

Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Merih Palandöken, havadaki elektromanyetik dalgalardan elektrik üretilip depolanmasını sağlayan proje geliştirdi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteklediği, “Metamateryal Tabanlı Antenler Kullanılarak Çevresel Elektromanyetik Dalgalardan Enerji Üretilmesi Teknikleri” projesinin cep telefonlarının bataryasız kullanılmasına olanak sağlaması amaçlanıyor.

Proje ile cep telefonlarına batarya yerine, küçük bir alıcı elektronik devresi yerleştirilecek ve enerjinin radyo frekanslarından kesintisiz üretilip depolanması mümkün olacak. Ayrıca televizyon, bilgisayar gibi elektrikli aletlerdeki düşük gerilimli ve az güç harcayan elektronik devrelerin enerji ihtiyacının bu sistemle karşılanması planlanıyor.

TIPTA DA UMUT VERİCİ

Palandöken’in projesi ile insan bedenine yerleştirilen kalp pilleri gibi küçük medikal cihazların batarya gereksinimi ortadan kalkacak ve piller havadan elde edilecek enerjiyle kesintisiz çalışabilecek.

Projenin geliştirilmesi halinde elektrikli araçların daha farklı alternatif yollarla kablosuz olarak şarj edilebilmelerinin de mümkün olabileceğini kaydeden Palandöken, elektromanyetik dalgalar üzerine Almanya’da başlattığı çalışmaları Türkiye'de sürdürdüğünü söyledi.

Havada atıl duran potansiyel bulunduğunu anlatan Merih Palandöken, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Gözümüzle göremediğimiz için bu enerjinin önemini fark edemiyoruz. Uydular, baz istasyonları, radyo ve TV vericileri ile elektrikli aletler çevreye sürekli dalgalar yayıyor, elektromanyetik kirlilik oluşturuyor. Bu proje, elektromanyetik kirliliğin bir anlamda geri dönüşümünü sağlıyor. Günümüzün en büyük sorunu olan enerji ihtiyacına da çözüm oluşturuyor. Projemizi TÜBİTAK’ın da desteğiyle en kısa sürede tamamlayıp hem bilimin çevrelerinin hem de endüstrinin kullanımına sunacağız."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.