'Haram sevda' yakar

Günümüz gençlerinin en büyük sorunlarından biri de 'haram sevdalar'. Çevremde öyle çok bu dertten muzdarip kardeşim var ki, bu çok mühim konuyu kaleme almak istedim. Haram bir sevdaya düçar olmuş kardeşim. Öncelikle şunu bilmelisin ki;

Haram kollarda huzur ararsan huzur sana haram olur. Nereden mi biliyorum? Kendimden. Yanmadan yananı  anlayamazsın. Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilirler. Bir kere gel şu konuda anlaşalım. Dinimizde asla 'flört' denen şey yok. Batı senelerce bunu içimize empoze etmeye çalıştı. Ve maalesef ki biz de yedik. ''Biz bir haramı işlememek için kırk helalden vazgeçerdik'' buyurmuşlar Hz. Ebubekir efendimiz. Biz ise bir haram için ebedi olan cennetten vazgeçiyoruz.

Hem hiç düşündün mü Allah (c.c) Kur'an-ı hakimde neden; "zina yapmayın" değil de "zinaya yaklaşmayın" (İsra/32) buyuruyor? Demek ki altını çizerek söylüyorum bu Allah'ın hiç hoşuna gitmeyen kötü bir yol. Büyük günahlardan biri. Ama zinayı o kadar kolay, basit, helal gibi gösteriyorlar ki artık. Nasıl kanmışız, nasıl kandırılmışız. Tv programları, diziler, reklamlar yavaş yavaş zihnimize sızdılar. Haramı helal göstermeyi başardılar.

Bir kere ben haram sevgiliden mutlu olanı da görmedim. Bir gülüyorsan 10 ağlıyorsun. Neden mi? Çünkü sen Allah'ın sana verdiği sonsuz sevme kabiliyetini haram bir sevdaya ziyan ediyorsun. Gençliğini, güzelliğini    harcıyorsun. Değer mi? Bir de bitti, beni terk etti diye günlerce üzülüyorsun. Gidiyorsa bırak gitsin. Dönerse   daha uzağa bırakırsın. Haramdan ne kadar uzak o kadar huzur.

Şimdi diyeceksiniz ki ama Burcu abla, ya çok seviyorsam. Allah'ı daha çok sevmelisin. Çünkü aşk; ''Senin için her şeyi var ettim diyen Rabbe, senin için her şeyden vazgeçtim ya Rab'' diyebilmektir. Kulluk bunu gerektirir. Hem o fani sevgilin baki değil. Madem kabir kapısına kadar gelir. Seni hiç bırakmayacak bir sevgiliye yönel ve de ki ''Ya Baki Entel baki.'' (Allah'ım baki olan sensin, senden gayri olan her şey fani, geçici.) Ne kadar seversen sev kardeşim, iki kişilik kabir yok. 

Ama ciddi düşünüyoruz diyorsanız; Ciddi düşünüyoruz demekle haram ortadan kalkmıyor bunu bilmelisiniz kardeşlerim. Şeytan bize bunu öyle tatlı yutturuyor ki. Şeytan çok şeytan. Gençlerin imanını bu oyunuyla yakıp kavuruyor. Ne olur kanmayın! Haram sevda yakar.

Hem gelecekteki eşine tertemiz, alnın ak olarak gitmek varken neden mahcup olasın? Allah (c.c) seni bu kadar değerli yaratmışken neden değerini düşüresin? Tabiri caizse sen kuyumcudaki 'elmas' olmak varken pazarda bir 'elma' olmayı tercih ediyorsun. Kaderi Allah yazar ama yolu kendin seçersin. Ve sen ne kadar temiz olursan nasibin de o kadar temiz olur. Gelecekte temiz bir eş istiyorsan sen de gençliğini temiz ve helal yaşayacaksın. Bu böyledir. Hz. Fatıma'lar, Hz. Ali'lerin nasibidir.

Ne güzel söylemiş Nureddin Yıldız abim; Flört teklifine; ben Allah'tan korkarım diyen genç, arş'ın beklenen misafiridir. Gel sen de arş'ın misafiri ol. Bir haram sevda için ebedi hayatını yakma. Ölüm gelmeden Rabbine tövbe et. "Tövbe eden, hiç günah işlememiş gibidir" buyurmuş Peygamber Efendimiz (sav). Peygamberin sözü senettir kardeşim. Tertemiz bir sayfa aç kendine. "Müslümanın ilişkisi olmaz eşi olur" de. Allah'ın meleklerine övdüğü kullarından ol. Sen de bu muhteşem iltifata nail olmak istemez misin? "Ey benim için şehvetini terk edip gençliğini feda eden genç, sen benim katımda, bazı meleklerim gibisin." 

Dualarım sizlerle.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum