Hamsinin fiyatı iki katına çıktı

Hamsinin fiyatı iki katına çıktı

Karadeniz’de hamsi son günlerde neredeyse çıkmıyor. Balıkçılar, geçen hafta tuttukları balıkların yarısını bile tutamadıklarını ifade ettiler. Durum böyle olunca da hamsi fiyatları tam iki katı artarak tezgahlarda kilosu 20 TL’den satılmaya başlandı.

Ordu-Fatsalı balıkçılar balık fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle işlerinde gözle görülür düşüklük yaşadıklarını söylediler.

Havaların sert gitmesinden dolayı hamsinin az çıktığını söyleyen balıkçı Yusuf Aktaş, “Hamsi fiyatları tezgahlarda tavan yaptı.

20 liraya çıktı

Deyim yerindeyse kavağa çıktı diyebiliriz. Ben fiyatların ileri ki günlerde düşeceğine inanıyorum. En çok hamsi satıyorduk fakat fiyatı 20 TL olunca tezgahımızda en ucuz balık olan istavriti satmaya başladık. Hamsi tezgahımızın gülü ama bu ara biraz dikenli” dedi.

Hamsi denizden çıkmazsa fiyatlar daha da artacak

Hamsinin 20 liraya çıktığını belirten balıkçı Zafer Çubuk, “Vatandaşlarımız hamsiyi 10 TL’den alırken pahalı buluyordu. Şimdi ise 20 TL’den satıyoruz. Ben satıcı olarak memnunum. İnşallah daha da artar da hamsinin değerini daha iyi anlar vatandaşımız. 10 TL’ye beğenmiyorlardı, şimdi ise 20 TL daha lezzetli olur diye düşünüyorum. Bizleri devamlı eleştiriyorlardı pahalı balık satıyorsunuz diye ama şimdi 20 TL olunca değerimizi daha iyi anlayacaklardır. Hamsi eğer denizden çıkmazsa bu fiyatların daha da artacağını söyleyebilirim. En çok istavrit ve mezgit balığını satıyoruz. Denizden hangi balık o gün çıkarsa tezgahın en ucu balığı o oluyor” diye konuştu.

En ucuz balık istavrit

Hamsinin az çıkmasında havaların çok büyük rol oynadığını söyleyen balıkçı Selahattin Babiloğlu ise “Hamsi artık günlük bizlere sürpriz yapabilir. Bir çıkıyor bir çıkmıyor. Az çıkınca da ister istemez fiyatlara yansıyor. Hamsi satılmayınca işlerimizde istediğimiz gibi olmuyor. Vatandaşlara pahalı geliyor 20 TL ve birçoğu bu fiyatlara alamıyorlar. Millet ucuz balık ne ise o gün tezgâhlarda onu alıyor artık. Çinekop ve barbun balıklarına da zam geldi. En ucuz balık ise istavrit” şeklinde konuştu.

İHA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.