1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hacı Adayları Corona Virüsünden nasıl korunacak?
Hacı Adayları Corona Virüsünden nasıl korunacak?

Hacı Adayları Corona Virüsünden nasıl korunacak?

Sağlık Bakanlığı, Hacı adaylarının kabusu Mers-CoV virüsüne karşı alınacak önlemleri belirledi.

A+A-
ARABİSTAN'DA CORONA PANİĞİ: 111 ÖLÜ!
 
Suudi Arabistan'da corona kabusu sürüyor.
 
Suudi Arabistan'da ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromunun (SARS) türevi olduğu saptanan corona virüsünden kaynaklanan MERS-CoV hastalığına yakalanarak ölenlerin sayısının 111'e yükseldiği, dün 18 kişide daha virüse rastlandığı açıklandı.
 
Sağlık Bakanlığı, Hacı adaylarının kabusu Mers-CoV virüsüne karşı alınacak önlemleri belirledi. Körfez ülkelerine gideceklerin hayvanlarla temas kurmamasını tavsiye ederken Suudi Arabistan'daki Türk doktor sayısının artırılması kararlaştırıldı.
 
Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkelerinde görülen ve son bir Türk hastada tespit edilen ölümcül MERS-COV virüsüne karşı Sağlık Bakanlığı önlem paketi hazırladı. İşte bakanlık tarafından alınan önlem paketi:
 
SAĞLIK PERSONELİ SAYISI ARTACAK 
 
-Suudi Arabistan’daki vaka sayılarının artmasına bağlı olası salgın durumu göz önünde bulundurularak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Umre ve Hac dönemlerinde görevlendirdiği sağlık personeli sayısının ve niteliği artırılacak.
 
ÇİĞ SEBZE VE MEYVELER İYİCE YIKANMALI
 
-Körfez Ülkelerine gidecek vatandaşlar hayvanlarla temas etmemek, çiğ süt ve hayvansal ürünler tüketmemek, çiğ tüketilecek sebze ve meyvelerin iyice yıkanarak tüketilmesi, el ve kişisel hijyen kurallarına dikkat etmesi ve kalabalık alanlarda maske kullanması konusunda bilgilendirilecek.
 
YOLCULAR TEMASTAN SONRA TAKİP EDİLECEK
 
-MERS-CoV kesin tanısı konan vakalar ile aynı uçakta seyahat etmiş olan yolculardan iki ön, iki arka, iki yan koltuktaki tahmini temaslı yolcuların bilgilerine ulaşılacak ve bu kişilerin temastan iki hafta sonrasına kadar takip edilecek.
 
 MERS-CoV HAKKINDA BİLGİ VERİLECEK
 
-Suudi Arabistan başta olmak üzere hastalığın görüldüğü körfez ülkelerine gidecek vatandaşlara, din görevlilerine ve sağlık personeline yönelik MERS-CoV hakkında bilgilendirme çalışmaları yapılacak.
 
TÜRK HASTALARA AİT BİLGİLER SAĞLIK BAKANLIĞI'NA GÖNDERİLECEK 
 
-Hac vazifesi için Suudi Arabistan’da bulunan ve Suud hastanelerinde tedavi gören Türk hastalara ait bilgilerin ivedilikle Sağlık Bakanlığına gönderilecek.
 
TÜRK HASTANIN DURUMU İYİ
 
Şu anada kadar Türkiye'de Mers-Cov virüsüyle ilgili bir vaka bulunmazken, Suudi Arabistan'da bu virüse yakalanmış 65 yaşındaki Türk hastanın tedavisi ise devam ediyor. bakanlık tarafından verilen bilgiye göre 65 yaşındaki Türk vatandaşının genel sağlık durumunun iyi olduğu bildirdi. Ayrıca Suudi Arabistan’a gideceklerin Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarını dikkate alarak seyahat etmesinde sakınca olmadığı da ifade edildi. Bakanlığın virüse karşı belirlediği önlemler Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun internet sitesinde yayınlandı.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.