1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Güneş ve rüzgarın elektrik üretimindeki payı arttı
Güneş ve rüzgarın elektrik üretimindeki payı arttı

Güneş ve rüzgarın elektrik üretimindeki payı arttı

Rüzgar enerjisinden üretilen elektrik miktarı yüzde 21,4 arttı.

A+A-
Dünya genelinde yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrikte güneş ve rüzgarın payı artarken, hidroelektrik santrallerinin payı azaldı. Geçen yıl güneş enerjisinden üretilen elektrik miktarı, önceki yıla göre yüzde 34,3 artarak 137 teravatsaate, rüzgar enerjisinden üretilen elektrik miktarı yüzde 21,4 artarak 633 teravatsaate yükseldi.
 
Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) "2014 Orta Vadeli Yenilenebilir Enerji Piyasası Raporu"na göre, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik üretimi 2013 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 4,9 arttı. Yenilenebilir enerji kaynaklarından 2012'de 4 bin 829 teravatsaat, geçen yıl ise 5 bin 68 teravatsaat elektrik üretildi.
 
Geçen yıl, önceki yıla kıyasla yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrikte güneş ve rüzgar enerjisinin payı arttı. Söz konusu dönemde hidroelektrik santrallerinden üretilen elektriğin payı ise azaldı. Biyoenerji, okyanus ve jeotermal kaynaklardan üretilen elektrik miktarının payı sabit kaldı.
 
Geçen yıl 137 teravatsaatlik elektrik üretilen güneşin yenilenebilir enerji kaynakları içindeki payı 2,7'ye yükseldi. Güneş enerjisinin 2012 yılındaki söz konusu payı 2,1 düzeyinde bulunuyordu.
 
Geçen yıl rüzgar enerjisinden elde edilen elektriğin payı da arttı. 2012'de 520 teravatsaat elektrik üretimi ile yenilenebilir enerji içinde yüzde 10,7 olan rüzgar enerjisinin payı, geçen yıl 633 teravatsaatlik üretimle yüzde 12,4'e çıktı.
 
Geçen yıl yenilenebilir enerji kaynaklarında hidroelektrik kaynaklı üretilen elektriğin payı ise yüzde 77,8'den yüzde 75,5'e düştü.
 
Yenilenebilir enerji kaynakları içinde üretilen elektrikte biyoenerjinin 7,8'lik payı ile jeotermal enerjinin 1,4'lük payı değişmedi.
 
Öte yandan yenilenebilir enerji kaynaklarından bu yıl 5 bin 414 teravatsaat elektrik üretilmesi öngörülüyor.
 
TRT Haber 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.