Görme engelli öğrencilere kitap okuma cihazı

Görme engelli öğrencilere kitap okuma cihazı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın katılımıyla, bugün görme engelli öğrencilere "Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazları" dağıtılacak.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) alınan bilgiye göre, Bakan Avcı, bugün Ankara Yenimahalle Mitat Enç Görme Engelliler Ortaokulu'nda öğrencilere hem karne hem de Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazlarının dağıtımı dolayısıyla düzenlenecek törene katılacak. 

Görme engelli öğrenciler için dağıtılacak cihazlar, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin "erişebilirlik" maddesindeki kriterlerine uygun olarak Eğitimde FATİH Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) çerçevesinde verilecek. 

Engelsiz EBA çalışmaları 

MEB, engelli bireyler için EBA’ya yeni içerikler kazandırırken, bu içeriklerinden engelli öğretmen ve öğrencilerin de yararlanabilmeleri için çalışma yürütüyor. Bu kapsamda, pek çok kamu kurum ve kuruluşu ve özel sektörle işbirliği yapılıyor.

"Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazları" ile özel eğitim okullarındaki görme engelli öğretmen ve öğrenciler, diledikleri zamanda ve ortamda eğitsel içeriklere ulaşabilecek ve teknolojinin olanaklarından diğer bireyler ile eşit olarak faydalanabilecek. 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.