1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Göğüs Hastanesi'nden 'Uyku Apnesi'ne Çözüm
Göğüs Hastanesi'nden 'Uyku Apnesi'ne Çözüm

Göğüs Hastanesi'nden 'Uyku Apnesi'ne Çözüm

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi Hastane Yöneticisi ve Başhekimi Op.Dr. Tamer Kutlu, uyumada sorun yaşayan hastaları hastanelerinde oluşturdukları uyku polikliniklerde tedavi ettiklerini söyledi.

A+A-

Uyku sorunu yaşayan kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkilediğini belirten Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi Hastane Yöneticisi ve Başhekimi Op.Dr. Tamer Kutlu, “Uykuyla ilişkili hastalıklar toplumda yaygın olup önemli sonuçlara yol açmaktadır. Uyku bozuklukları kişinin okul veya iş başarısını, sosyal yaşamını, evlilik ve diğer ilişkilerini, kısaca hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ayrıca iş ve trafik kazalarına neden olabilmektedir. Uyku bozukluklarından olan Uyku Apne Sendromu’nda horlama, gece nefes durması ve gündüz uykululuk şikayetleri olmaktadır. Bununla birlikte istemsiz bacak veya kol hareketleri, çiğneme hareketleri, uykuda yürüme, uykuda tekme atma gibi şiddet içeren davranışlar olabilmektedir. Bu şikayetlerin birçoğu hasta yakınları tarafından fark edilmektedir” dedi.

Uyku şikayetlerinde poliklinikliklerinde değerlendirilen hastalara uyku laboratuvarında ‘polisomnografik inceleme’ yapıldığını ifade eden Kutlu, “Polisomnografi için hastalar hastanemizde özel olarak dizayn edilmiş odalarda 1 gece yatırılır. Uyku sırasında birçok parametrenin kaydedildiği polisomnografi tetkiki beyin bölgelerinin aktivitelere, uykunun yapısı ve uyku bozuklukları hakkında sağlıklı ve bilimsel bilgiler veren modern bir laboratuvar yöntemidir. Polisomnografi ile uyku apne tanısı konan hastalar ağırlık durumuna göre değerlendirilir. Üst solunum yolu ile ilgili kulak burun boğaz tarafından operasyon düşünülmeyen orta ve ağır uyku apnesi olan hastalar ikinci kez uyku laboratuvarında yatırılır. Dünyada en yaygın ve etkili tedavi yöntemi olan ‘kesintisiz pozitif nazal basınç’ cihazları ile hastanın apnelerinin kaybolduğu basın belirlenir. PAP cihazları uykuda hastanın başucuna konulan küçük bir cihaz ile burun yoluyla yansıtılan çok hassas basınç oluşturur. Bu pozitif basınç hava yollarının uykuda sürekli açık kalmasını sağlar. Apne ve horlamaları ortadan kaldırır” diye konuştu.

Uyku polikliniklerinde yatak sayısını arttırdıklarının altını çizen Kutlu, “2010 yılından itibaren Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanemizde uyku laboratuvarı olup hastalarımız değerlendirilmektedir. Bir yataklı olarak hizmete giren laboratuarımız geniş bir bölgeye hitap eden tek laboratuvar olup, değerlendirilen hastalar yatış sırasına alınarak çalışmıştır. 2013 ve 2014 yıllarında 4 cihaz daha alınarak yatak sayısı 5’e çıkarılmıştır. 5 uyku teknisyeni, 1 sekreter ve 4 doktor uyku laboratuvarımızda görev yapmaktadır. İlk açıldığı yıllarda bir yataklı olmasından dolayı 2 yıla kadar olan randevu listemiz cihaz ve personel sayısının artması ile ilk yatış için 1 hafta, 2 yatış için 1 ay gibi kısa sürelere gerilemiştir. Samsun ve çevre illerdeki uyku apne şüphesi olan hastalarımızı hastanemiz uyku polikliniklerine bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum