1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gıda fiyatları düşmeye devam ediyor
Gıda fiyatları düşmeye devam ediyor

Gıda fiyatları düşmeye devam ediyor

Gıda fiyatlarındaki aralıksız düşüş yedinci ayı olan Ekim'de de devam etti ve yıllık düşüş yüzde 6.9 düzeyini buldu.

A+A-
Bu düşüşlerle birlikte, Merkez Bankası'nın uzun süredir yüksek enflasyonunun nedeni olarak gösterdiği gıda fiyatları küresel düzeyde 2010 yılındaki düzeylerine geriledi.
 
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) Gıda Fiyatları Endeksi, Nisan ayından bu yana yedi aydır aralıksız düşüyor. FAO Gıda Fiyatları Endeksi'ndeki düşüş, Ekim'de hızını yitirse de, yüzde 0.2 düşüşle 192.3 puana geriledi.
 
Böylece, Mart ayında 213.8 puan olan FAO Gıda Fiyatları Endeksi'ndeki yedi aylık kayıp 21.5 puan oldu ya da yüzde 1.0 oldu.
 
FAO açıklamasında, fiyatlardaki hafif düşüşün süt ürünleri ve et fiyatlarındaki geri çekilmeden kaynaklandığı belirtilirken, şeker ve bitkisel yağ fiyatlarının biraz yükseldiğine işaret edildi ve tahıl fiyatlarının ise Eylül'deki düşük düzeylerinde sabit kaldığı vurgulandı.
 
TAHIL FİYATLARI ENDEKSİ
 
FAO Tahıl Fiyatları Endeksi Ekim ayında Eylül'deki 178.4 puanlık düzeyinde değişmeden kaldı. Böylece, küresel tahıl fiyatlarındaki yıllık düşüş, Eylül'de olduğu gibi Ekim'de de yüzde 9.3 ile 18.2 puan düzeyinde gerçekleşti.
 
FAO'dan yapılan açıklamada, "Buğday ve iri taneli tahılların fiyatları, beş aylık sert düşüşlerin ardından, ABD'de mısır hasadındaki gecikmeler ve Avustralya'da buğday hasadına ilişkin beklentilerde bozulmaların etkisiyle Ekim'de istikrar buldu" denildi
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.