1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gıda denetiminde 50 bin TL ceza
Gıda denetiminde 50 bin TL ceza

Gıda denetiminde 50 bin TL ceza

Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Nisan ayı gıda denetimlerinde 953 denetimde alınan 36 numune sonucunda 7 işyeri ve işletmeye 50 bin TL para cezası uyguladı.

A+A-

osman Akçay'ın haberi:

    İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Salih Köksal, denetimlerle ilgili yaptığı açıklamada, “Gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerine yoğun şekilde devam edilmiştir. İlimizde toplam, bin 570 adet gıda üretim yeri, 13 bin 68 adet gıda satış ve toplu tüketim yeri bulunmaktadır. Nisan ayında gıda üretim yerlerine toplam 207 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise 746 adet olmak üzere toplam 953 adet denetim gerçekleştirilmiştir. Denetimler sonucunda toplam 36 adet numune alınmıştır. Gıda üretim yerlerinde yapılan denetim ve kontroller sonucu alınan numuneleri mevzuata uygun olmayan; 3 adet işletmeye toplam 39 bin 409 TL idari para cezası uygulanmıştır. Gıda Satış ve Toplu Tüketim yerlerinde ise yapılan denetim ve kontroller sonucu alınan numuneleri mevzuata uygun olmayan; 4 işletmeye 10 bin 638 TL idari para cezası uygulanmıştır. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce Nisan ayı içerisinde 335 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek, 2 milyon 252 bin 461 kilo kuru incir, 98 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 1 milyon 762 bin 39 kilo muhtelif gıda maddesi olmak üzere toplam 4 milyon 14 bin kilo gıda maddesi ihracatı gerçekleşmiştir. Ayrıca Nisan ayı içerisinde Kuveyt'e 75 ton zeytin küspesi ihracatı da gerçekleştirilmiştir.” dedi.

    Köksal, “ALO Gıda 174 hattına, Nisan ayı içerisinde, gıda satış yeri ile ilgili 30 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 17 adet, gıda üretim yeri ile ilgili 8 adet olmak üzere toplam 55 adet şikâyet gelmiştir. Şikayetlerle ilgili olarak 36 adet işletmenin denetimi sonlandırılmış, mevzuata aykırı bir durum tespit edilmemiştir. 19 adet işletmeyle ilgili denetim ve izleme faaliyetleri devam etmektedir. Tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerimiz, Gıda kontrolör ve yardımcılarının oluşturduğu 118 kişilik denetim ekibiyle 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.