Gediz Üniversitesi yarının bilimadamlarını lise sıralarında yetiştiriyor

Gediz Üniversitesi yarının bilimadamlarını lise sıralarında yetiştiriyor

Gediz Üniversitesi, liselere kapılarını açtı. Öğrenciler laboratuvarlarda araştırma yapabiliyor, kütüphaneden yararlanabiliyor, derslere katılabiliyor.

A+A-

 Akademisyen olmak isteyen dokuz liseli de "Genç Doktora" programında eğitim görüyor.

Gediz, geleceğin bilimadamlarını daha lise sıralarında yetiştiriyor. Bu amaçla Seyrek’teki kampüsün kapıları liselilere açıldı. Gençler, üniversitenin laboratuvarlarında araştırma projeleri yürütebiliyor, kütüphaneden faydalanabiliyor, akademisyenlerden ve öğrencilerden destek alabiliyor. İsteyenler derslere de misafir oluyor, üniversite yaşamını yerinde görüyor, merak ettiklerini öğreniyor. Özel Yamanlar Menemen Malhun Hatun Fen ve Anadolu liselerinin başarılı dokuz öğrencisi de onlardan. Akademisyen olmak isteyen liseliler, haftanın iki gününü kampüste geçiriliyor, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde ekonomi, uluslararası ilişkiler, uluslararası siyaset ve işletme dersleri alınıyor, çeşitli konularda araştırmalar yürütülüyor. Yıl sonuna kadar devam edecek programın sonunda tez hazırlayıp mezun olacaklar.

Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, yatığı açıklamada Gediz Üniversitesi’nin toplumla bütünleşen bir bilim kurumu olduğunun altını çizdi. Araştırmaya, kendini geliştirmeye meraklı gençlere daha lise çağlarında destek olmanın önemine değinerek, “Eğer insanlığa yeni buluşlar kazandırmak, bilimde çığır açacak işlere imza atmak istiyorsak önce gerekli koşulları oluşturmalı, sonra da ilgi duyanları desteklemelisiniz. Gediz Üniversitesi olarak işte bu bilinçle hareket ediyoruz. Uluslararası standartlarda fiziki ortamlar oluşturduk, alanlarında uzman bilim insanlarını üniversitemize kazandırdık. Şimdi hem akademisyenlerimizin hem öğrencilerimizin hem de liseli evlatlarımızın elinden tutuyoruz, onların önlerini açmaya çalışıyoruz. Bu çabaların meyveleri yakın gelecekte alınacak, en büyük mutluluğu ve gururu işte o zaman yaşayacağız. Bilime, araştırmaya meraklı gençlerimize desteklerimiz artarak sürecek. Her şey daha güzel yarınlar için.” dedi.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.