Gaziantep coğrafi işaret tescilinde AB'yi geçti

Gaziantep coğrafi işaret tescilinde AB'yi geçti

Türkiye, coğrafi işaret tescilinde birçok ülkeden daha hızlı ilerliyor. Son 20 yılda Avrupa Birliği'nin 29 ürünü tescilledi. Gaziantep'in ise tek başına 2001'den bu yana 32 tescili bulunuyor.

A+A-

Türkiye'nin coğrafi işaret tescilli ürün sayısı her geçen gün artıyor. Coğrafi işaretler ülkede 1995'ten bu yana uygulanıyor. Türkiye bugün itibarıyla 882 ürünü tescil almış durumda. 

Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Malatya'nın tescilde bölgesinde ikinci sırada olduğunu vurgulayarak, "Erzurum'un 15, Malatya'nın 14, Van'ın ise 11 tescili var. Malatya'nın tescil sayısı hem Türkiye hem de bölge ortalamasının üzerinde. Malatya'nın şu an bekleyen 17 tescil başvurusu var. Tescil sayısı açışından kurumlar arasında dengeli bir dağılım var" dedi.

Tescilde Gaziantep başı çekiyor 

Tescilde Türkiye'nin hızlı ilerlediğini anlatan Tekelioğlu, şunları söyledi:

"Avrupa Birliği'nin şu an 1357 tescili var. Çok tescil coğrafi işaretleri öldürür, bunu ben değil Avrupa Birliği söylüyor. Türkiye'de coğrafi işarette kentler arasında oldukça büyük rekabet var, 68 tescille Gaziantep başı çekiyor. Gaziantep'in 1 Ocak 2001'den bugüne kadar almış olduğu 32 tescil var, 27 ülkeli Avrupa Birliği'nin bu sürede aldığı tescil sayısı 29. Bu coğrafi işaretler konusu son derece önemli, üzerinde titizlikle durmak lazım. Coğrafi işaretler tescilden ibaret değil, Türkiye başından beri hep tescilmiş gibi algıladı, bundan sonra yeni adımlar atmak lazım. Tarım ve Orman Şurası'nda öngörülen kararların ivedilikle uygulanması lazım, yönetişim ve denetim."

"Tescilli ürün katma değer sağlıyor"

Tekelioğlu, coğrafi tescilin ürüne katma değer sağladığına dikkat çekerek, "Çin'in Pinggu şeftalisinin fiyatı tescilden sonra 1,5 yuandan 4 yuana çıktı. Bir sürü örnekleri var. Ancak bunun olabilmesi için o ülkede ideal bir coğrafi işaretler sisteminin olması, sistemin iyi çalışıyor olması lazım. Malatya kayısısı 7 Temmuz 2017'de Avrupa Birliği tescili aldı ama o sene fiyatı yüzde 35 düştü, Allah'tan bu sene biraz toplamış, mutluyum" dedi.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.