Gazi silahlar

Gazi silahlar

Düzce'de faaliyet gösteren bir silah fabrikasında açılan müzede tarihi silahlar sergileniyor.

A+A-

Hepsi savaşlarda kullanılmış olan antika silahlara vatandaşın ilgisi büyük.
Düzce'de faaliyet gösteren Sarsılmaz Silah Sanayii'nin fabrikasındaki müzede tarihte iz bırakan savaşlarda kullanılan silahlar sergileniyor. Beyköy beldesindeki 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) faaliyet gösteren fabrikada oluşturulan müzede Osmanlı'dan 1. ve 2. Dünya savaşlarına kadar, yüz yılı aşkın süreçte kullanılan silahların yanı sıra askeri malzemeler yer alıyor.

MİTRALYÖZDEN TABANCAYA

Müzede Çanakkale Savaşı'nda kullanılan Osmanlı Karadağlı tabancasından, 1. Dünya Savaşı'nda özellikle Gazze hattında kullanılan mitralyöze, Bren makineli tüfeklere, Çakmaklı silahlara, Browning makineli tüfeğe, ilk makineli tabanca olarak bilinen, yandan şarjörlü, 32 mermi atımıyla Büyük Taarruz'da kullanılan MP 18 Berkman makineli tabancaya kadar birçok ilgi çekici ve değerli silah, görülebiliyor.

KRONOLOJİK OLARAK SIRALI

Müze sorumlusu Şafak Çavuş yaptığı açıklamada, müzeyi ilk olarak Kaynaşlı'daki fabrikanın eski arazisinde 2010 yılının mayıs ayında faaliyete geçirdiklerini, daha sonra fabrikanın yeni yerine taşıdıklarını anlattı.

Müzede 119 tarihi silah sergilendiğini, 27'sinin 'etnografik eser' niteliğinde olduğunu dile getiren Çavuş, 'Yani yapılış tarihleri yüz yılı aşkın eserler. Müzemizde silahlar kronolojik olarak sergilenmektedir. En eskiden, en yeniye, günümüz silahlarına kadar kronolojik olarak sıralanmıştır. Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan çakmaklı tüfekler, 1 ve 2. Dünya Savaşlarında kullanılan silahlar mevcut' ifadesini kullandı.

AA


HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.