Fransa'daki cami ve mescid sayısı Maşallah dedirtti

Fransa'daki cami ve mescid sayısı Maşallah dedirtti

Avrupa'da toplam Müslüman nüfusu ne kadar? Hangi ülkede ne kadar Müslüman yaşıyor? En fazla Müslüman nüfusa sahip ülke hangisi? Bu ülkede kaç cami ve mescid var?

A+A-

ABD merkezli Pew Araştırma Merkezine göre, Fransa'da 5.72 milyon Müslüman yaşıyor. 2016 yılına göre bu rakam nüfusun yüzde 8.8 anlamına geliyor.

Avrupa'da ikinci sırada 4.95 milyon ile nüfusunun yüzde 6.1'ini Müslümanların oluşturduğu Almanya var. Üçüncü sıradaki İngiltere'de 4.13 milyon ve dördüncü sıradaki İtalya'da 2.87 milyon Müslüman yaşıyor.

Buna göre İngiltere nüfusunun yüzde 6.3'ü ve İtalya'nın yüzde 4.8'i İslamiyet inancına sahip.

Fransa'da kaç kişi 'dindar?'

Liberal düşünce kuruluşu Institut Montaigne tarafından yapılan bir araştırmada, camiye haftada en az bir kez giden Müslümanların oranının yüzde 30 olarak tahmin edildiği belirtildi.

Ifop'ın 2016 anketine dayanarak yapılan aynı araştırmaya göre, Müslümanların yüzde 60'ından biraz fazlası ibadethanelere hiç gitmiyor ya da çok az gidiyor.

Fransa'da kaç cami var?

Resmi kaydı olmadığından dolayı Müslümanların ibadet yerlerinin sayısı bilinmiyor. Paris Büyük Camii'ne göre Fransa genelinde 2 bin 500 cami ve ibadethane bulunuyor.

Avrupa'da 30 ülkede yaklaşık 26 milyon Müslüman'ın yaşadığı tahmin ediliyor. PEW araştırma merkezinin verilerine göre 2050'de bazı Avrupa ülkelerinde Müslüman nüfus üçe katlanabilir. Kurum, Almanya'ya yüksek göçün devam etmesi durumunda ülkenin yüzde 6'sının bu tarihte Müslüman olacağı tahmininde bulunmuştu.

euronews

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.