1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Evini 110 liraya hem ısıtıyor hem de aydınlatıyor
Evini 110 liraya hem ısıtıyor hem de aydınlatıyor

Evini 110 liraya hem ısıtıyor hem de aydınlatıyor

Sivas'ın Ulaş ilçesinde yaşayan 39 yaşındaki Yusuf Zafer, patentini aldığı 'profesyonel kat kaloriferi' sayesinde evinin ısınma, elektrik ve sıcak su gideri için sadece yıllık 110 lira ödüyor.

A+A-

 Seri üretime geçilmesi için girişimcilerden destek bekleyen Zafer, "Evim 110 metrekare. 4 oda, mutfak ve banyo komple ısınıyor. 24 saat sıcak su var" dedi.

Sivas'ın Ulaş ilçesinde, ilkokul üçüncü sınıftan sonra eğitimine devam etmeyen ve çok az derecede okuma yazma bilen 39 yaşındaki Yusuf Zafer, geliştirdiği "profesyonel kat kaloriferi" ile yılda 110 lira ödeyerek hem evini ısıtıyor hem de elektrik ve sıcak su ihtiyacını karşılıyor. Ulaş'a bağlı Gürpınar köyünde yaşayan, ilkokul üçüncü sınıftan sonra eğitimine devam etmeyen ve çocuk yaşta oto elektrik-elektroniğe merak saran Zafer, çevresinde "Mucit Yusuf" olarak biliniyor. Yurt dışında iş makinelerinin tamiri konusunda uzun yıllar çalışan ve daha sonra kalorifer sistemleri üzerine yoğunlaşan 3 çocuk babası Zafer, 11 bin 700 liraya mal ettiği, antifriz basıncıyla çalışan "profesyonel kat kaloriferi" sayesinde evini tasarruflu şekilde ısıtıyor. Bu makineyle 5 yıldır hem evinin ısınmasını sağlayan hem de elektrik ve sıcak su ihtiyacını karşılayan Yusuf Zafer, yıllar önce kalorifer sisteminin nasıl çalıştığını merak ettiğini ve bu konunun aklına hep takıldığını söyledi. Bunun üzerine bir sistem geliştirmek için çalışmaya başladığını anlatan Zafer, 2009 yılında "profesyonel kat kaloriferi" ürettiğini belirtti.

SADECE ANTİFRİZ MASRAFI VAR

Sistemin çok masraflı olmadığını sadece 15 günde bir antifriz eklediğini aktaran Zafer, makinedeki 100 litrelik su deposu sayesinde evini ısıtıp, sıcak su ihtiyacını karşılayabildiğini söyledi. Makineyle 8 kilovat saat elektrik ürettiğini anlatan Zafer, bu elektriğin 6 kilovatının sistemin çalışmasına gittiğini, geri kalan kısmıyla da evinin ihtiyacını karşıladığını belirtti. Yusuf Zafer, ebatları büyük olan makineyi evinin antresine kurduğunu belirterek, "Antifrizle çalışan makineye yılda 2 teneke antifriz alıyorum. 2 teneke antifriz için ödediğim 110 lirayla evimin 1 yıl boyunca ısınmasını, elektriğini ve sıcak suyunu karşılıyorum. Evim 110 metrekare. 4 oda, mutfak ve banyo komple ısınıyor. Bütün odalarda petek var. 24 saat sıcak su var" diye konuştu.

SİSTEM 5 YILDIR SORUNSUZ ÇALIŞIYOR

Makinenin çalışma sistemi hakkında bilgi veren Zafer, "Sistem ilk olarak aküyle çalışıyor. Daha sonra 7 dakika ısınan antifrizden elde edilen basınç, makinedeki çarkı döndürüyor ve 24 volt elektrik üretiliyor. Bu sırada akü devreden çıkıyor. Trafoya aktarılan 24 volt elektriği, makinedeki kart sayesinde 220-380 volta yükseltiyoruz. Elde ettiğimiz elektrikle sistemi çalıştırıyoruz. 5 yıldır kullanıyorum, bir arıza vermedi" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.