Nur KABADAYI DEMİR

Nur KABADAYI DEMİR

Erkek ve Kadın bir bütündür

A+A-

Âlemlerin Rabbi olan Allah (c.c.) her şeyi çift olarak yaratmış ve birçok ayetinde bizlere bunu bildirmiş: “Hem Allah sizi bir topraktan, sonra bir damla sudan yarattı. Sonra sizi çiftler kıldı…” (Fatır S.11), “Sizleri çift çift yarattık.” (Nebe S.8)

Rabbimiz bu çiftlerin arasında muhabbeti derç etmiş. Muhabbetin ardından da şükrü var etmiş. Şükürle birlikte de cenneti ihsan etmiş.  Cennetle birlikte, eşi benzeri olmayan Rüyet-i Cemali’ni göstereceğini kullarına müjdelemiş.

 

Peygamberimiz  (s.a.v) dünyada ona sevdirilen şeyleri dile getirmiş: “Bana dünyadan üç şey sevdirildi: Güzel koku, kadınlar ve gözümün nûru olan namaz.” Aynı zamanda kadın ve erkeğin saadeti; birlikteliğinin sırrı, dünyaları ve ahiretleri için doğru olanı bildirmiş (evleneceğin zaman): “Sen dindar olanını seç ki, evin bereket bulsun.”

 

Demek ki erkek ve kadının birlikteliği bir nimet; aynı zamanda zürriyetlerin devamı içinde bir sebeptir. Burada dikkat çekilen konu ise “dindar” olmaktır ve “nikâh” akdidir. Allah (c.c.) rızası için bir araya gelen erkek ve kadın birbirlerinde Allah’ın (c.c.) esmalarını görecek ve birlikte bu nimetin şükrünü secdelerle eda edeceklerdir. O zaman nimet ziyadeleşecek ve yarım olan kalp diğer yarısını gerçek manada bulacaktır. İşte gerçek saadet budur.

 

Allah (c.c.), böylelikle hayatın zorlukları arasında birbirlerine kol kanat olmaları için erkek ve kadının arasına muhabbeti vermiş, sadakati koymuş, sevgiyle birbirlerine bağlamış ve onları birbirlerinin gözünde değerli kılmıştır. Mevlana bu değeri eşi için ne güzel de demiş: “Eğer sen­siz beni cennete çâğırsalar, cennet sahrası yüreğimi sıkar.”

Ayrıca Allah (c.c.), erkek ve kadının birbirlerine yoldaş olarak yürümeleri için sebepler halk etmiş ve hayatın içine türlü türlü zorluklar yerleştirmiştir. Bu zorluklar arasında erkek ve kadın hem birbirlerine daha çok kenetlenecek hem de bağlılıklarından dolayı Allah’ı (c.c.) bulacaklar ve her daim O’ndan yardım dileyeceklerdir. Sevmenin, bağlı kalmanın da sırrı burada ortaya çıkacaktır. Erkek ve kadın birbirlerine Allah (c.c.) rızası için bakacak, muhabbet duyacak ve birbirlerine hicret edeceklerdir.

 

Çift olarak yaratılan erkek ve kadın aynı zamanda Rabbinin Vahidiyetine ayine olacaklardır. Birbirlerinin haklarını gözetecek, kadın “Şayet ben bir insanın bir başkasına secde etmesini emredecek olsaydım, hanımın kocasına secde etmesini emrederdim” (hadis-i şerif) hadisine uygun bir hayat yaşayacaktır.Erkek de “Siz kadınları, Allah’ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah’ın emriyle helâl kıldınız.” (Veda Hutbesi) hadisi uyarınca emanete hıyanet etmeyecektir.  Böylece kadın ve erkek birbirlerinin sıkıntılarını giderecek, hüzünlerine neşe olacak, mutluluklarını paylaşacak, kalplerine de sevgili olacaklardır.

 

İslam’ın sönmeyen ışığıyla her zaman aydınlanarak ebedi hayatlarını bu ışıkla nurlandıracaklardır. Her halleri gıbta edilecek bir çift haline geleceklerdir. Peygamberimiz (sav) ile Hz. Hatice-Hz. Aişe-Hz Zeynep gibi, Hz. Ali ile Hz. Fatıma gibi olacaklardır. Belki de öyle anlar olacak ki; Hz. Hatice (r.anha) annemize meleğin selam getirdiği gibi melekler o erkek ve kadına selam verecektir. Bununla birlikte ihlâs ve samimiyetle birbirlerine muhabbet duyan erkek ve kadından Allah (c.c.) razı olacaktır. (inşallah)

 

Çünkü erkek ve kadın ayrılmaz bir bütündür.Değil mi ki “O, sizi bir nefisten yarattı. Hem sonra onun eşini de ondan var etti….” (Zümer S.6)İşte erkek ve kadın birbirlerine bu kadar yakındır.

Bu çiftlerin biri olan kadın; erkeğinin şakayığı, gözünün nuru, kalbinin sevdiceği, gülü, goncası ve başının tacıdır.

Erkek, kadınının; reisi, padişahı, kalbinin bahçesinin tek çiçeğidir. Hep o çiçeğe bakar, onu görür, onu koklar ve onunla yaşar.

Kadın, erkeğinin; evinin sultanı, öğretmeni, kültür ocağı, mektebi ve azimle çalışan destekleyicisidir.

Erkek, kadınının; geçimini sağlamak için sabırla, sebatla zorluklara göğüs geren yöneticisidir.

Kadın, erkeğinin; muhabbet kucağı, barışı ve aynı zamanda cihadıdır.

Erkek, kadınının; arkadaşı, dostu, hüznünün neşesi, güzel sözler söyleyen edebiyatçısı, kalbine seslenen sanatçısıdır.

Kadın, erkeğinin; işçisi, fedakârlık ve şefkat kucağı, teselli edicisi ve gönlünü süsleyen meleğidir.

Erkek, kadınının; sahiplenicisi, sevilmeye, şımartılmaya layık sevgilisi ve sadık bir yuvanın kalbidir.

Kadın, erkeğinin; gönlünün ışığı, doğruyu görebilmesi ve doğruca yürüyebilmesi için istişare merkezidir.

İşte bu güzelliklerin hepsi sadece birinde var olsaydı; bütün her zaman yarım kalırdı. Oysaki iki yarım bir bütün ediyor. Onsuz varlığı mümkün olmayan kadın, erkeğin; bir parçası ve bu parçayı bütünleyicisidir.

Bu konuda sayfalarca yazmak, günlerce bu güzel nimetin şükrü için ağlamak ve bu nimetin baki kalması için saatlerce dua etmek isterdim.

 

Allah (c.c.), erkeği kadının sevgisiyle, kadını da erkeğin sevgisiyle rızıklandırır. Peygamberimiz (sav), Hz. Hatice (ra) için söylediği gibi: “Allah beni onun sevgisiyle rızıklandırdı.”

İşte böyle güzel bir hakikati güzel bir sözle bağlamak gerekirse: Hem, refika-i hayatını, rahmet-i İlâhîyenin munis, lâtif bir hediyesi olduğu cihetiyle sev ve muhabbet et.” (32.söz)

Ya Rabbi! Beni onun sevgisiyle rızıklandırdığın için sonsuzlarca kez hamd-ü senalar olsun.

Ya Rabbi! Zevcimize Hz. Hatice (r.anha) bağlı olmayı lütfet. Hz. Zeynep (r.anha)  gibi sadaka için çalışmayı ve zevcimize onun gibi muhabbet duymayı lütfet. Hz. Meryem annemiz gibi iffetli olmayı ve zevcimize sadakatli olmayı lütfet. Hz. Aişe (r.anha)  gibi zevcimizi kıskanarak sevmeyi lütfet. Hz. Fatıma (r.anha)  gibi ilim ehli olmayı lütfet.

Ya Rabbi! Zevcimizin de Hz. Muhammed (sav) duyarlı ve sevgili, Hz. Ebubekir (ra) gibi doğru olmasını, Hz. Ömer (ra) gibi adaletli, Hz. Osman (ra) gibi hâyâlı, Hz. Ali (ra) gibi güçlü olmasını lütfet. Biz her şeyi Senden istiyoruz. Çünkü Senin her şeye gücün yeter.

amin.amin.amin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum