1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ergene Nehri'ne Teknolojik Takip
Ergene Nehri'ne Teknolojik Takip

Ergene Nehri'ne Teknolojik Takip

Ergene Nehri'ne Teknolojik Takip

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ergene Nehri'nin su kalitesini ileri teknolojiyle sürekli takip altına aldı Bakan Eroğlu: "Anlık olarak veri alınan bu istasyonlar sayesinde nehir suyunda ani deşarjdan kaynaklanan olumsuz bir değişim olduğu anında tespit edilecek ve bunun sorumlularına hemen gereken.

Orman Ve Su İşleri Bakanlığı, Ergene Nehri'nin su kalitesini ileri teknolojiyle sürekli takip altına aldı. Geliştirilen sistem ile nehirde yaşanacak ani kirlenmeler hemen tespit edilerek gereken yapılacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Su Yönetimi Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen "Otomatik Sürekli Ölçüm İstasyonlarının Kurulması Projesi" kapsamında, Ergene-Meriç havzasına beş adet gerçek zamanlı ölçüm istasyonu kurularak havzada 24 saat boyunca su kalitesi ölçümleri gerçekleştirilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Anlık olarak veri alınan bu istasyonlar sayesinde nehir suyunda ani deşarjdan kaynaklanan olumsuz bir değişim olduğu anında tespit edilecek ve bunun sorumlularına hemen gereken yapılacak" ifadesini kullandı.

Eroğlu, izleme noktalarında sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik, toplam organik karbon oranlarını izlendiğini, parametrelerin doğruluğunun ve cihazların kontrolünün ise laboratuvarda gerçekleştirilen karşılaştırma testleriyle yapıldığını kaydetti.

Trakya için hayati öneme sahip Ergene Nehri'nin yanlış şehirleşme ve sanayileşmenin kurbanı olduğunu, nehrin kurtarılması için 2011 yılında Şafak Eylem Planı'nı başlattıklarını da hatırlatan Eroğlu, plan ile Ergene'ye her alanda tam koruma sağlandığını, nehrin su kalitesindeki iyileşmenin önemli seviyeye ulaştığını vurguladı.

Eroğlu, DSİ tarafından Kırıkkale Merkez ile Vize'de evsel atıksu, Edirne Uzunköprü'de evsel atıksu ve kolektör hattının tamamlandığını, Hayrabolu, Malkara, Saray, Babaeski, Pınarhisar ve Keşan atıksu arıtma tesislerinin ise en kısa zamanda hizmete açılacağını kaydetti.

Şafak Eylem Planı ile Ergene'nin hayata döndüğünü vurgulayan Eroğlu, şunları ifade etti:

"Ayrıca Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale'nin Trakya'da kalan kısımlarını kapsayan Trakya Gelişim Projesi'ni (TRAGEP) hayata geçirdik. TRAGEP ile Trakya'da atıksu arıtımından ağaçlandırmaya, sulamadan içme suyu teminine, dere ıslahından taşkın erken uyarı sistemine kadar pek çok alanda çalışma yapacağız ve proje kapsamında Trakya'ya 10 milyar TL yatırım yapılıyor."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.