Erbaş, polislerle namaz kıldı şükür duası yaptı

Erbaş, polislerle namaz kıldı şükür duası yaptı

Erbaş, 20 milyon kişinin dini bilgileri kulaktan dolma öğrendiğini ifade etti

Mardin'e gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, valiliği ziyaret etti. 

Vatandaşların dini bilgiyi nereden aldıklarına yönelik bir araştırma yaptırdıklarını anlatan Erbaş, 20 milyon kişinin dini bilgileri kulaktan dolma öğrendiğini ifade ederek, şunları söyledi: 

"Yapılan araştırmalar önümüzde sokaktaki vatandaşlara sorulduğunda temel dini bilgilerinizi nerden aldınız diye sorulduğunda yüzde 5'ten, şimdi yüzde 15'lere çıktı. İmam Hatip Liseleri ve ilahiyat fakültelerinden yani örgün din, din eğitimi alanların oranı şu an yüzde 15'te. Peki bu kalan yüzde 85 din eğitimini nerden alıyor? Bunun da yüzde 50'si kadarı yaz Kuran kurslarından. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın camilerde yaz tatilinde verdiği iki aylık programlardan ilki dersleri alıyor. O yüzde 85'in geriye kalan diğer yüzde 50'si ise temel dini bilgileri nerden alıyor? Kulaktan duyma bilgilerle alıyor. Araştırma önümüzde. Bu az bir rakam değildir. Yani nereden baksanız bu rakam 20 milyonu aşan bir nüfustur. İçinde gayrimüslimleri saymıyoruz ya da kendisini Müslüman olarak tanımlamayan kişileri koymuyoruz bunun içerisine. Zaten onlar için de böyle bir şeye gerek yok. Ama kendisini Müslüman olarak tanımlayan insanlardan nereden baksanız en az 20 milyon kadarı kulaktan dolma dini bilgiler alıyor. Gerçekten bizi sıkıntıya sokan bir şey. Diyanet İşleri Başkanlığı, ilahiyat fakülteleri, medreseler ve İmam Hatip Liseleri olarak doğru dini bilgilerle insanları donatmazsak, yaşadığımız olayları görüyorsunuz. O doğru dini bilgiyi bizim insanımızda ulaştırmamız gerek. Bunun için elbirliğiyle çalışacağız, bu etkinlikleri de programları da çoğaltacağız, işbirliğimiz artacak."

'PEYGAMBERİMİZ DÖNEMİNDEKİ CEHALETİN TÜRLERİ BUGÜN DE VAR'

Hz. Muhammed (asm) dönemindeki cehaletin devam ettiğine dikkat çeken Erbaş, "Peygamberimiz döneminde Mekke'deki cahiliye adetlerini bir gözünüzün önüne getiriniz. Aynı cehaletin farklı türleri bugün de var. Cehaletin o zamanda hangi türleri varsa bugün de aynı türleri var. Onları ortadan kaldırmamız gerekiyor. Nasıl bunları ortadan kaldıracağız? Kuranla ilimle, dini bilgilerle, anlatmakla, sohbetle birbirimizle bilgi paylaşarak ortadan kaldıracağız" diye konuştu.

POLİSLERLE BİRLİKTE NAMAZ KILIP, ŞÜKÜR DUASI YAPTI

Gençlerle buluşmanın ardından Mardin Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Özel Hareket Şubesi'ni ziyaret eden Prof. Dr. Erbaş, Mardin Valisi Mustafa Yaman ve İl Emniyet Müdürü Hasan Onar ile birlikte emniyetin bahçesindeki mescitte polislerle birlikte yatsı namazını kıldı. Namaz sonrasında terör örgütüne verdikleri mücadeleden dolayı Şükür Duası'nı okuyan Erbaş, camide özel harekat polisleri ile bir süre sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi. 

AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum