Erbaş: Müslümanların lehine bir takım yeni hareketler olacak

Erbaş: Müslümanların lehine bir takım yeni hareketler olacak

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş

A+A-

Avustralya ve Yeni Zelanda’daki temaslarını tamamlayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine yapılan terör saldırısının amacına ulaşamadığını söyledi.
Erbaş, temasları kapsamında, Türk İslam ve Kültür Merkezlerince onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

"Müslümanların lehine bir takım yeni hareketler olacak"

Avustralya’nın Sidney ve Melbourne, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentine gerçekleştirdiği ziyaret hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Erbaş, Nur ve Linwood camilerinde 50 kişiyi katleden, 50 kişiyi yaralayan teröristin amacına ulaşamadığını söyledi.

Böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması temennisinde bulunan Erbaş, ‘‘Şunu öncelikle ifade etmek istiyorum ki terör amacına ulaşamamıştır. Bu katliamdan sonra Cenabı Hakk'ın bazı şerlerden bir hayrın çıkacağı ile ilgili Kur’an-ı Kerim’de bize bildirdiği husus gerçekleşmiştir. Dolayısıyla, Müslümanların birbirine daha da yaklaşması farklı anlayışlardaki insanların birbirine yaklaşması sağlanmıştır.’’ ifadelerini kullandı.

Başta Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in yanı sıra farklı inançlara mensup insanların camilere gelerek Müslümanlara destek verdiğini hatırlatan Erbaş, ‘‘Şu an Yeni Zelanda’da bundan sonra Müslümanların lehine birtakım yeni hareketler olacak, gelişmeler olacak belki yeni camiler yapılacak buna herkes katkı sağlayacak bir hayra vesile olmuştur. Yani şerden hayır doğmuştur.’’ dedi.

"Kavgadan, öldürmekten, katliamdan dünya hiçbir şey kazanmaz"

Terörist saldırı sonrasında yaşanan olumlu gelişmeleri, kötü niyetli insanların barış ve insanlık karşında kaybetmesi olarak değerlendiren Erbaş, ‘‘Kavgadan, öldürmekten katliamdan dünya hiçbir şey kazanmaz. Kazanacağı hususlar barışla gerçekleşecek, iyilikle gerçekleşecek, kötülüğün ortadan kaldırılmasıyla gerçekleşecek inşallah.’’ diye konuştu.

Melbourne temasları kapsamında gerçekleştirdiği ziyaretlerde camileri minareli görmekten duyduğu mutluluğu vurgulayan Prof. Dr. Ali Erbaş, ‘‘Eğitim bizim için her şeyden önemli. Çocuklarımız ve gençlerimizi doğru dini bilgiyle yetiştirmemiz gerekiyor.’’ ifadelerini kullandı.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.