1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. 'Enver Paşa şehit olamaz' tartışmasına Said Nursi ile katıldı
'Enver Paşa şehit olamaz' tartışmasına Said Nursi ile katıldı

'Enver Paşa şehit olamaz' tartışmasına Said Nursi ile katıldı

Hakan Albayrak: Ürpertici bir şey, tüylerimi diken diken etti

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Gazeteci-Yazar Hakan Albayrak, son günlerde Enver Paşa ile ilgili medyada yapılan tartışmalara Said Nursi örneği ile katıldı.

Albayrak, Karar'daki yazısında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Ekrem Buğra Ekinci'nin, Enver Paşa’nın şehitliğine dair soruya verdiği cevabı paylaştı:

“Kul hakkı asla affolunmaz. Diğerlerini Allah dilerse affeder. Enver Paşa şehid değildir. Halifeye isyan edip tahttan indirdiği, nice cinayetleri tertiplediği, son İslâm devletini yıktığı için, kanı heder bir şahıstır. Ruslarla çarpışırken değil, Ermeni bir fedai tarafından tehcirin intikamını almak üzere öldürülmüştür. Şehidlik senaryosu, sonradan sevenleri tarafından uydurulmuştur. (Bkz. Hikmet Özdemir, Üç Jöntürk’ün Ölümü; Ekrem Buğra Ekinci, Sürgündeki Hanedan; Ekrem Buğra Ekinci, Osmanlı’nın Çöküşü.) Anadoluya gelip tekrar iktidarı ele almayı beklerken, Mustafa Kemal Paşa’nın elini güçlendirmek için Rus gizli servisi tarafından öldürüldüğü söylenir ki, pek muhtemeldir.”

Ürpertici bir şey şahsen benim tüylerimi diken diken etti

İttihad ve Terakki Cemiyeti ile ilgili yapılan bazı eleştirilere katıldığını hatırlatan Albayrak, "İttihatçıların hepsinin aynı kefeye koyulmasını yanlış bulurum" dedi.

Ekrem Buğra Ekinci’nin “Enver Paşa şehid değildir” diye kestirip atmasını "Ürpertici bir şey. Şahsen benim tüylerimi diken diken etti" olarak değerlendiren Albayrak, Enver Paşa'nın Turan topraklarından eşi Naciye Sultan’a gönderdiği bir mektubu aktardı:

“Benim hakkımda yanlış propagandalar yapan bir kısım bedbahtların iddia ettikleri gibi, ben bu uzak diyarlara servet aramak, zengin olmak veya kendi hakimiyetimi kurmak için gelmedim. Gerçekte beni senden koparıp buralara kadar sürükleyen, Cenab-ı Hakkın omuzlarıma yüklediği kutsi bir vazifedir. Bu ise cihat vazifesidir. Bu öyle ulu vazifedir ki ona niyet edenleri bile ilahi cennete girmeye hak kazandırır. Allah’a hamd olsun ki ben sadece cihada niyetle yetinmiyorum. Her ne kadar senden ayrı kalmak, senin sevginle çarpan kalbimi paramparça etmekte ise de, bu uğurda böyle büyük bir imtihan vermekten mutluyum. Şu fani dünyevi şeyler içinde, senin sevginden başka benim irademi sarsan hiç bir şey yoktur. Fakat Allah’a şükürler olsun ki Allah’ın emrini yerine getirmede sana olan sevgime dahi boyun eğmedim.”

SAİD NURSİ: TOKADIMI ANTRANİK'LE BERABER ENVER'E VURMAM

Albayrak, "Böyle bir halet-i ruhiye içinde savaşırken vurulan Enver Paşa’nın şehid olmadığını kesin bir dille söylemek, ancak kör nefretle izah edilebilir. Yapmayın, Buğra Bey" sözlerinden sonra Said Nursi'ye yöneltilen İttihatçılar sorusunu ve ve Said Nursi'nin cevabına yer verdi:

"Cihan Harbi’nden / İttihad ve Terakki hükümetinin tasfiyesinden sonra, herkes İttihatçılara söverken sessiz kalan Said Nursi, “Onlara şiddetli bir karşı koyuş içerisindeydin, şimdi neden susuyorsun?” diye sorulduğunda şöyle demişti:

“Suskunluğumun nedeni, düşmanların onlara şiddetli hücumlar yapmasındandır. Düşmanın saldırı hedefi, onların iyi tarafları olan dirençleri ve İslâm düşmanlarının zehirleme vasıtası olmaktan uzak durmalarıdır. Bence yol ikidir. Terazinin iki kefesi gibi… Birinin hafifliği ötekinin ağırlığını geçer. Ben tokadımı Andranik’le beraber Enver’e, Venizelos’la beraber de Said Halim’e vurmam!”

RİSALE-İ NUR'DAKİ ORİJİNAL İFADE

Albayrak'ın sadeleştirerek aktardığı bölüm Risale-i Nur Külliyatından Sünuhat adlı eserde şöyle geçiyor:

Dediler: “İttihada şedit bir muarızdın. Neden şimdi sükût ediyorsun?”

Dedim: “Düşmanların onlara şiddet-i hücumundan. Düşmanın hedef-i hücumu, onların hasenesi olan azim ve sebattır ve İslâmiyet düşmanına vasıta-i tesmim olmaktan feragatıdır. Bence yol ikidir: mizanın iki kefesi gibi. Birinin hiffeti, ötekinin sıkletine geçer. Ben tokadımı Antranik ile beraber Enver’e, Venizelos ile beraber Said Halim’e vurmam. Nazarımda vuran da sefildir.”

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
8 Yorum