1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. En büyük sağlık kampüsü Maltepe'de kuruluyor
En büyük sağlık kampüsü Maltepe'de kuruluyor

En büyük sağlık kampüsü Maltepe'de kuruluyor

Marmara Üniversitesi, Maltepe'deki 3 bin 200 dönümlük Kenan Evren Kışlası'na taşınıyor. Marmara Üniversitesi, Türkiye'nin en büyük sağlık kampüsünü kuruyor

A+A-

Marmara Üniversitesi, Maltepe'deki 3 bin 200 dönümlük Kenan Evren Kışlası'na taşınıyor. Arazide, kampüs değil adeta dev bir şehir kuruluyor.  Üniversitenin 131 yıllık geçmişine vurgu yapan Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gül şöyle diyor: “75 bin öğrencimiz, 5 bin çalışanımız var. Şu an üniversitemiz çok dağınık, İstanbul'un 10 ayrı ilçesinde, 16 kampüsümüz bulunuyor. Türkiye'nin 2023 vizyonuna yakışır bir çalışma gerçekleştirdik. Bunları Maltepe'ye bir araya getiriyoruz. Kampüse Türkiye'nin en büyük 'sağlık köyü'nü inşa ediyoruz. Burada tıp fakültesinden diş hekimliğine, eczacılıktan hemşireliğe kadar her bölümde öğrenci yetiştirilecek. 720 yataklı modern hastane eylülde açılacak. 4 yılda projenin yüzde 60'ı tamamlanacak. Üniversite; akıllı binaları, fakülteleri, kongre merkezi, kütüphane, loboratuvar, yurtlar, spor alanları ve kulüpleriyle rol model olacak. Üniversite algısı değişecek; üniversite değil yaşayan akıllı şehir projemizle yüzyılın dönüşümü gerçekleşecek. İnanıyoruz ki buradan Nobel alan kişiler de çıkacaktır.”
Prof. Dr. Zafer Gül'ün üzerinde ağırlıklı olarak üzerinde durduğu projelerden biri de teknokentler. “Bu, bilgi ve teknoloji transferiyle, eğitirken üreten köklü değişim” diyen Gül, sözlerine “300 dönüm alanda kurulacak 4 ayrı teknoparkla 10 bin çalışanı ile 10 yılda 500 milyon dolarlık ihracat hedefleniyor” şekilde açıklık getiriyor.
Üniversitelerin dönüşememesinin temel kaynağını bürokrasiye bağlayan Rektör Gül bir de özeleştiri bulunuyor: “Kanunlarımız dünyanın gittiği yöne açık değil. Mali, idari ve ekonomik özerkliğimiz yok. Çin'de bile bu haklar var ve üniversiteleri dünya klasmanında ilk sırada yer alıyor. Macaristan'da üniversitelerin kazandığı 10'un üzerinde Nobel ödülü var. Bizde ise üniversiteler daha kendini sınıflandıramıyor. Artık bu anlayışın değişmesi gerekiyor.”

YEŞİL ÜNİVERSİTE 1 MİLYAR LİRAYA MAL OLACAK

Rektör Prof. Dr. Zafer Gül (ortada) ile Küçüksu'daki Sabancı Öğretmen Evi'nde gerçekleştirdiğimiz sohbetimizde İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Devran ve yazarımız Hasan Sarıçiçek de bulundu. Gül,
1 milyar liraya mal olacak 'yeşil' kampüsle Marmara'nın üçüncü nesil üniversite olacağını söyledi.

Türkiye

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.