Emin Saraç: Bediüzzaman'ı rüyamda gördüm bana gel dedi

Emin Saraç: Bediüzzaman'ı rüyamda gördüm bana gel dedi

M. Emin Saraç Hoca'nın Bediüzzaman Said Nursi hakkındaki kısa düşüncesini dün yayınlamıştık. Bugün bu düşüncesinin ayrıntılarını yayınlıyoruz. 

A+A-

Geçtiğimiz gün Hakkın rahmetine kavuşan M. Emin Saraç Hoca, dün kılınan cenaze namazının ardından Fatih Camisi Haziresi'ne defnedildi.

Araştırmacı Salih Okur, 2 Şubat 2007 tarihinde Fatih Camiinin imam odalarının birinde, Emin Saraç Hocaefendi ile bir mülakat gerçekleştirmiş ve bunu cevaplar.org sitesinde yayınlamıştı. Mülakatta bir çok alim ve din adamı hakkında soruları cevplayan Saraç Hocaefendi, Bediüzzaman sorularına şöyle cevap vermişti.

-Hocam, bulunduğunuz ulema meclislerinde Bediüzzaman Said Nursi'den bahsedilir miydi?

-Efendim, Bediüzzaman’ın Mustafa Sabri Efendiye mektup yazdığını hatırlıyorum. Mustafa Sabri Efendi’ye “benim kitabımı Arapçaya tercüme et” diye teklifte bulunmuştu. Mustafa Sabri Efendi tebessümle karşıladı “Onu biz Dar-ül Hikmet’e almıştık, çok iyi olmuştu” dedi. Sonro o kitabı Ali Yakup Efendi aldı okuyordu, bayağı devam etti. Mustafa Sabri Efendi böyle dinledi. Sonra "Herhalde Ali Yakup Efendi bu gece sabaha kadar bu kitabı dinletecek bize" diye latife etmişti.

Gördüğüm âlimler hiç onun aleyhinde konuşmadılar. Aleyhinde değil, takdir ifade eden sözler söylemişlerdi.

Ali Haydar Efendi demişti ki; “Bediüzzaman İstanbul’a ilk geldiğinde(1907) birçok ulema gibi ben de gittim. Kapısında “Burada her soruya cevap verilir, kimseye soru sorulmaz” yazılıydı. Mutavvel’den (Dersiamlık imtihanı bu kitaptan yapılırdı) çok zor bir sual hazırladım. Tereddütsüz ve çok isabetli, en doğru cevabı verdi. Gördüğüm en zeki insanlardandır.”

(Haberi sesli dinlemek için)

-Bediüzzaman’ı görmek size nasip oldu mu hocam?

-Uzaktan gördüm. Beyazıt Camii şerifinde Cuma namazını kılmış, çıkıyordu. Fakat bir de bir kere, vefat ettikten sonra rüyada gördüm. Bir mecliste uzaktan onu seyrediyordum. “Gel, gel.. Sen ders okutan kimsesin, seni seviyorum” dedi. Allah rahmet eylesin.

O hapishanedeki hayatında hiçbir zaman yes’e, ümitsizliğe kapılmadı. O günün zor şartları içerisinde imani esasları ihya ve beyan eden güzel eserler meydana getirmiştir. Bu herkesin yapabileceği iş değildir. Fevkalade bir hadisedir, o zor şartlar altında..O günkü o zor şartlar içerisinde , o eserleri yazmak büyük bir iman eseridir.

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum