1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emeklinin geliri artıyor
Emeklinin geliri artıyor

Emeklinin geliri artıyor

Emekliler için Ocak ayı zam ayı olacak. Hem memur emeklilerinin hem de SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşı yeni yılın ilk ayında artacak. Emekliler, zammın yanı sıra Ocak ayında promosyon müjdesi gelmesini bekliyor.

A+A-
Memur emeklilerinin alacağı zam, toplu sözleşmede belirlenmişti. Tüm memur emeklileri, Ocak ayında memurlar gibi yüzde 3 zam alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı ise ayın başında açıklanacak enflasyon verileriyle belli olacak. 2014'ün ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar, SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin maaşında artış yapılacak. Bunun 5 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon belli oldu. Temmuz-Kasım döneminde enflasyon yüzde 2.79 çıktı. 2015 yılı programı SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranına ilişkin ipuçları içeriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) devredilen SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının önceki 6 aylık enflasyon tahminine göre Ocak'ta yüzde 3.45 artırılması öngörülüyor. 
 
YA PROMOSYON YA DAVA 
Ocak'ta zamlı maaşlarını alacak emekliler, promosyon müjdesi verilmesini de bekliyor. Bu konuda SGK'yı dilekçe yağmuruna tutan emekliler, kurumun Ocak ayında bankalarla bu konuda anlaşma yapmasını istiyor. Yılda bir maaş banka promosyonu bekleyen emekliler, eğer Ocak ayı ortasına kadar sonuç çıkmazsa bankalara promosyon davası açmayı planlıyor.
 
YENİ ASGARİ ÜCRET HAFTAYA KALDI
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, dün ikinci toplantısını yaptı. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nda (TİSK) yapılan toplantıya 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişi katıldı. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil etti. Toplantıda Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu yetkililerinin sunduğu veriler ele alındı. Taraflar, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçünü toplantısını 25 Aralık'ta Türk-İş'te gerçekleştirecek.
 
Takvim

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum