Emekli ve memur maaşı zam oranları ne kadar olacak?

Emekli ve memur maaşı zam oranları ne kadar olacak?

Emekli ve memura yeni yılda ne kadar zam yapılacağı binlerce emekli ve memur tarafından araştırılmaya devam ediyor.

A+A-

2020 yılı için geri sayım sürerken emekli ve memurlarda Ocak ayında ne kadar zam alacaklarını araştırmayı sürdürüyor. Temmuz-Kasım enflasyon farkı emekliler için 5,71 olarak açıklanmış Aralık ayı enflasyon beklenti tahminine göre ise Ocak ayında emeklilerin alacağı zam oranı 6,29 olarak duyurulmuştu. Memur ve memur emeklilerinin ise Temmuz-Kasım sürecindeki enflasyon farkı % 4,71 olarak açıklanmıştı. Zam oranı beklenti anketine göre Aralık ayı enflasyon rakamlarının eklenmesi ile memur ve memur emeklilerinin alacağı zam oranının ise % 5,29 olması bekleniyor.

OCAK 2020 MEMUR MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Memur ve memur emeklileriyle, işçi ve Bağ-Kur emeklilerini ikiye ayırmak gerekiyor. Biliyorsunuz memur emeklilerinin toplu sözleşmeleri var. Geçtiğimiz aylarda toplu sözleşmeden kaynaklı 2020 yılının birinci 6 aylık için yüzde 4 ikincisi için yüzde 4 yani toplamda yüzde 8’lik bir 2020 yılı zammı olacak. Bunun üzerine enflasyon rakamı yüzde 5’in üzerine çıkarsa çıkan o fark da yüzde 4’ün üzerine ilave edilecek. Bu memur ve memur emeklilerimiz için geçerli.

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerimiz içinse 2019 yılının ikinci 6 aylık diliminin toplam enflasyonu ne ise olduğu gibi 2020 yılının maaşlarına zam olarak yansıyacak. Şu ana kadar bu rakam yüzde 5.71 olarak belirlendi.

ARALIK AYI ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Aralık ayı enflasyon rakamlarının 3 Ocak itibariyle açıklanması bekleniyor. Aralık ayı enflasyon rakamının Temmuz-Kasım ayı içerisindeki 5 aylık enflasyon fark oranına yansıtılması ile emekli ve memurların alacağı zam oranı da belli olacak. Zam oranı beklenti anketine göre emekliler % 6,29 memur ve memur emeklilerinin ise % 5,29 oranında zam alması bekleniyor.

Milliyet

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.