El-Ezher ve Harameyn İşleri Başkanlığından Hindistan'a Hz. Muhammed (asm) uyarısı

El-Ezher ve Harameyn İşleri Başkanlığından Hindistan'a Hz. Muhammed (asm) uyarısı

Mısır'daki El-Ezher Kurumu ile Suudi Arabistan'daki Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi (Harameyn) İşleri Başkanlığı, Hindistan iktidar partisi yetkililerinin Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli ifadelerini şiddetle kınadıklarını duyurdu

El-Ezher'in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Hindistan'da iktidardaki Halk Partisi (BJP) Sözcüsü'nün Hazreti Muhammed'le (asm) ilgili ifadeleri, kendisinin peygamberler tarihi hakkındaki cehaletini apaçık ortaya koyuyor." ifadeleri kullanıldı.

Hint yetkilinin ifadelerinin "zaman zaman İslam düşmanlarının tekrarladığı saçma sözler" şeklinde değerlendirildiği açıklamada, uluslararası topluma "dini istismar edenlerin karşısında kararlı, cesur ve güçlü bir şekilde durma" çağrısı yapıldı.

Son dönemde bazı siyasilerin oy kazanmak için İslam'a ve Hazreti Muhammed'e hakaret etme yoluna başvurdukları kaydedilen açıklamada, "Seçimlerde oy alabilmek için, parti mensuplarını Müslümanlara karşı kışkırtmak farklı din ve inançların mensupları arasında kin ve çekişme tohumları ekmektir." ifadelerine yer verildi.

SUUDİ ARABİSTAN HARAMEYN İŞLERİ BAŞKANLIĞINDAN KINAMA

Suudi Arabistan'daki Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi (Harameyn) İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada da "Harameyn İşleri Başkanlığı; imamlar, vaizler, alimler ve Başkanlık çalışanları adına Hazreti Muhammed'de hakaret içeren ifade ve resimleri kınıyor." ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu ifadelerin dinlere gösterilmesi gereken saygıyı temsil etmediği vurgulanan açıklamada, "Böyle bir davranışta bulunanlar, Peygamberimizin hayatını okumamışlardır." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Suudi Arabistan'ın inançlara ve dinlere saygı gösterilmesi çağrısının teyit edildiği vurgulandı.

aa

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.