Ekonomi Casusluğu Yayılıyor

Ekonomi Casusluğu Yayılıyor

Ekonomi ve sanayi casusluğu yaygınlaşırken, milyarlarca euro zarara neden olan casuslukların arkasından çoğu zaman devletler olabiliyor.

A+A-

Ekonomi ve sanayi casusluğu ile dijital sırları ele geçirmek hiç bugünkü kadar kolay olmamıştı. Her yıl milyarlarca euro zarara neden olan sanayi casusluğunun ardında çoğu kez devletler olabiliyor.

MADDİ ZARAR 50 MİLYAR EURO

Ekonomi casusluğunun dünya çapında yol açtığı maddi zararın 50 milyar eurodan fazla olduğu tahmin ediliyor. Bu, Alman Enformasyon Teknolojileri Birliği Bitkom tarafından konuya dair yapılan bir araştırmanın sonucu. Sözkonusu araştırma en az 10 çalışanı olan 1.074 şirkette gerçekleştirildi.

CASUSLUKTA HEDEF SEKTÖR OTOMOTİV

Katılımcıların yaklaşık yarısı en az bir kez casusluğa, sabotaja ya da veri hırsızlığına maruz kaldığını dile getirdi. Sanayi casusluğuna hedef olan sektörlerin başında otomotiv geliyor. Onu, kimya ve ilaç şirketleri ile finans ve sigorta şirketleri takip ediyor.

FİZİKİ SIZMAYA GEREK YOK

İnternet çağında dünyayı saran dijital ağ, casusluk faaliyetlerini son derece kolaylaştırmakta. Veri hırsızlarının, eskiden olduğu gibi şirketlerin bürolarına, laboratuvarlarına ya da araştırma merkezlerine fiziken sızmalarına gerek yok.

SORUNLU ELEMANLAR VERİLERİ RAKİP FİRMAYA ULAŞTIRIYOR

Hackerler, küresel dijital ağı kullanarak, her yerden rahatlıkla yabancı bilgi işlem sistemlerine girebiliyor ya da herhangi bir şirketin, iş yeri ile sorunu olan bir elemanı çok büyük miktarda veriyi kopyalayarak rakip firmaya ulaştırabiliyor.

"KÜÇÜMSENEN BİR TEHLİKE"

Ekonomi casusluğunun yarattığı tehlikenin boyutu Almanya Anayasayı Koruma Dairesi'nin soruna yönelmesini gündeme getirdi. Konu hakkında geçen yıl yayınlanan bir broşürün önsözünde, hemen ilk cümlede, 'Ekonomi casusluğu, globalleşen dünyamızda ciddiye alınması gereken ancak uygulamada genellikle küçümsenen bir tehlike' deniyor.

GİZLİ SERVİSLER HÜKÜMETLER ADINA HAREKETE GEÇİYOR

Daire ayrıca, Rusya ve Çin başta olmak üzere pek çok ülke gizli servislerinin, hükümetleri adına ekonomi casusluğu yaptıklarını vurguluyor. Bilgi-İşlem Uzmanı Marcel Dickow, ekonomi ve sanayi casusluğunun boyutlarını dile getirirken, basit hedeflere yönelen küçük saldırılar olduğu kadar, büyük şirketlere yönelik çok karmaşık saldırıların da sık sık görüldüğünü ifade ediyor.

"ARKASINDA DOĞRUDAN DEVLETLER VAR"

Ekonomi Politika Vakfı'nın Siber Güvenlik Uzmanı olan Dickow, Almanya'nın bugüne dek gizli haber alma teşkilatı BND aracılığı ile bu tip faaliyetlere giriştiğinin görülmediğini ancak ekonomi casusluğunun ardında zaman zaman doğrudan devletlerin olabildiğinin de altını çiziyor.

İHALE STRATEJİLERİNİ BİLMEK İÇİN YAPABİLİYORLAR

Saldırıları gerçekleştirenlerin amacı sadece teknik bilgilere ulaşmak değil. Aynı zamanda rakip firmanın uluslararası ihalelerde izleyeceği stratejiyi önceden bilmek için de bu tarz casusluk çalışmaları yapılabiliyor.

Haberler.com

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.