1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. EGO, gece seferlerini kaldırıyor
EGO, gece seferlerini kaldırıyor

EGO, gece seferlerini kaldırıyor

Başkentliler Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü'nün 15 Mayıs'ta başlattığı gece seferlerine ilgi göstermedi.

A+A-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 15 Mayıs'ta 9 ilçede 31 hatta başlayan, ancak günde 3.76 ortalama ile yolcu sayısı oldukça az olan gece seferlerinin 6 Haziran Cuma gününü 7 Haziran Cumartesi gününe bağlayan gece kaldırılacağını açıkladı.

Başkan Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 15 Mayıs'ta 31 hatta gece seferlerine başladığını anımsatarak, 3 Haziran tarihine kadar geçen 20 günlük süredeki istatistikler hakkında bilgi verdi.

Seferlerin başladığı günden bu yana 9 ilçede toplam 31 hatta her gün 180 sefer gerçekleştirildiğini, 20 günde bu rakamın 3 bin 600 seferi bulduğunu belirten Gökçek, "Elde edilen verilere göre 20 günlük deneme boyunca toplam 13 bin 563 yolcu taşındı. Bu rakam ortalamaya vurduğunuzda sefer başına 3.76 yolcu anlamına geliyor. Yani bu da gösteriyor ki gece seferlerinde otobüslerin normal şartlarda kullanılma kapasitesinin sadece yüzde 4.5'i kullanılmış oluyor" dedi.

"SÜREYİ 20 GÜNE KADAR UZATTIK"

Başkentlilerin gece seferlerine ilgi göstermediğini, iltifat etmediğini daha önce de bunu defalarca söylediğini vurgulayan Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak seçim döneminde muhalefet adayları, maksatlı söylemleri ile eğer seçilirlerse göreve geldikleri zaman, hemen gece seferlerini başlatacaklarını söylemişlerdi. Bunun üzerine ben de seçimden hemen sonra gece seferlerinin başlayacağını ifade etmiştim ve ortalama 20 yolcuya ulaşılmadığı takdirde Büyükşehir Belediyesinin oldukça zarara uğrayacağını bilmemize rağmen gece seferlerine devam edileceğini söylemiştim. Bir haftalık deneme süresi vermiştik. Ancak 'duyulmadı' bahanesini ortadan kaldırmak için bu süreyi 20 güne kadar uzattık. Buna rağmen yolcu sayısında hiçbir gelişme olmadı. Dolayısıyla gece seferlerini 6 Mayıs Cuma gününü 7 Mayıs Cumartesi gününe bağlayan geceden itibaren kaldırıyoruz."

Gökçek, açıklamalarını "Bir kez daha görüldü ki Melih Gökçek belediyecilikle ilgili bir konuda bir şey söylüyorsa o doğrudur. Umarım şov amacıyla bu konuyu gündeme taşıyanlar ortaya çıkan sonuç ve gerçeklerden utanmışlardır" sözleriyle bitirdi.

Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.