1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dürüst abone daha çok kayıp kaçak faturası ödeyecek
Dürüst abone daha çok kayıp kaçak faturası ödeyecek

Dürüst abone daha çok kayıp kaçak faturası ödeyecek

Kamunun elindeki elektrik dağıtım bölgelerinin tamamı özelleştirildi. Son olarak Enerji Bakanlığı Elektrik Piyasası Kanunu’nda yeni bir değişikliğe gidiliyor.

A+A-

Hazırlanan taslakla elektrik faturalarında ‘asgari tüketim’ dönemi başlatılıyor. Bakanlık ayrıca, Dicle, Van Gölü, Aras gibi dağıtım bölgelerinde kayıp kaçak hedeflerini yükseltiyor. Yeni düzenlemeyle, faturasını düzenli ödeyen aboneler daha fazla kaçak parası ödeyecek. Bakanlık verilerine göre halen elektrik faturalarının yüzde 9,2’si kaçak ödemesine gidiyor. Aylık 100 liralık fatura ödeyen bir abone, yıllık yaklaşık 120 lira kaçak elektrik parası ödemiş oluyor.

    Sektör kaynaklarına göre kaçak hedeflerinin yukarı çekilmesi fiyat eşitleme mekanizması üzerinden, kaçağın az olduğu bölgelerden kaçağın çok olduğu bölgelere daha fazla kaynak aktarılması anlamına geliyor. Özel dağıtım şirketlerine göre ise ihale öncesi açıklanan rakamlarla ihale sonrası ortaya çıkan rakamlar arasında (kayıp-kaçak, yatırım gibi) ciddi farklılık var. Yeni düzenlemeyle ayrıca EPDK’ya kayıp-kaçağın ülke ortalamasının üzerinde olan illerdeki abone grupları için aylık asgari elektrik tüketim miktarı belirleme yetkisi veriliyor. Kurul, bölgelere göre asgari tüketim miktarı belirleyebilecek. Bu bölgelerdeki abone örneğin, 100 TL’lik elektrik tüketip 10 TL ödeme yapamayacak. Abone, asgari tutarı belirlenen tüketim üzerinden fatura ödeyecek. Bu şekilde, şirketlerin tahsilatının yükseltilmesi ve  kaçak tüketimin azaltılması hedefleniyor. Bakanlık verilerine göre bazı bölgelerde elektrik kayıp kaçak oranları yüzde 70’leri geçiyor.

    Taslakta, kayıp-kaçakla ilgili önemli başka bir madde daha yer aldı. Buna göre Dicle, Van ve Aras’ın, 2013 yılı kayıp-kaçak gerçekleşmeleri dikkate alınarak, 2014 yılı dâhil izleyen 5 yıllık dönem için kayıp-kaçak hedefleri yeniden belirlenecek. Söz konusu şirketler ile dağıtım şirketlerinin çatı örgütü olan ELDER, özelleştirme öncesinde bu bölgelerde kayıp-kaçağın makyajlandığını, öngörülen oranların gerçeğin altında gösterildiği yönünde açıklamalar yapmıştı. Dicle dâhil bazı şirketler, EPDK’nın öngördüğü kayıp-kaçak hedeflerini son birkaç yıldır tutturamamıştı. Sektör uzmanları, EPDK’nın belirlediği hedeflerin tutturulamamasının doğrudan dağıtım şirketinin nakit akışını etkilediğini belirterek, “Dağıtım şirketi, hedefin altında kalan her puan için kasasından kayıp-kaçağın parasını ödemek zorunda kalıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.