Dünyanın en mutlu çocukları Türkiye’de yaşıyor

Dünyanın en mutlu çocukları Türkiye’de yaşıyor

Çocukken büyüyünce ne olacağımızı sorduklarında kimimiz doktor, kimimiz avukat, kimimiz öğretmen, kimimiz gazeteci demiştik. Oysaki belki de en önemli şeyi ıskalamıştık; mutluluk…

A+A-

Peki savaşların, açlığın, susuzluğun, hastalıkların, yoksulluğun her geçen gün arttığı dünyada geleceğin umudu çocukların en mutlu olduğu ülke hangisi?

Jacobs Vakfı tarafından yapılan bir araştırmaya göre dünyanın en mutlu çocukları Türkiye’de yaşıyor. Güney Koreli çocuklar ise en mutsuzlar.

Bilim insanları Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 15 ülkeden ekonomik düzeyi farklı ailelerden seçilen 8-12 yaşları arasında 53 bin çocukla mutluluk konusunda mülakat yaptı.

Bu çocuklara aileleri, günlük hayatları, sahip oldukları ve olmadıklarına dair sorular yöneltilerek mutluluk seviyeleri ölçülmeye çalışıldı.

Çocuklarla yapılan sohbetlerde mutlu olup olmadıkları soruldu ve mutluluklarını 10 üzerinden puanlamaları istendi. Türkiye’de yaşayan çocukların yüzde78’i mutluluklarına 10 puan verdi.

Araştırmaya göre en mutlu çocukların yaşadığı ülkeler listesinin ikinci sırasında yüzde 77 ile Romanya ve Kolombiya, sonunda ise yaklaşık yüzde 40 ile Güney Kore bulunuyor.

Euronews

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.